Şaron, Filistin'e değil tarihin çöplüğüne gömülmeliydi

Şaron, Filistin'e değil tarihin çöplüğüne gömülmeliydi

Gazzeliler, eski İsrail Başbakanı Şaron'un Gazze'ya yakın Negev Çölü'nde gömülmesine tepki gösterdi.

A+A-

Filistinliler, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Gazze yakınlarındaki Negev Çölü'nde toprağa verilmesine tepki gösterdi.

Gazzeli Hani Ebu Zeyd (50), Şaron'u, ülke içinde ve dışında Filistinlilere yönelik yaptığı katliamlar ve üst düzey yetkililere yönelik suikastlarından ötürü "kan dökücü" olarak nitelendirdi. Şaron'un cenazesinin Gazze'ye yakın bir bölgede defnedilmesinin, Filistinlileri "tahrik" etmeyi amaçladığını savunan Ebu Zeyd, "Hayatı ırkçılık suçlarıyla dolu Şaron nasıl olur da bu kadar yakınımıza defnedilir? Katliamlarıyla ün salmış Şaron, gibi bir adam, mübarek Filistin topraklarına değil tarihin çöplüğüne gömülmeli" dedi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı İbtisam ez-Zübeydi ise Arap dünyasının, Şaron'un cenazesinin bölgede defnedilmesi karşısındaki tepkisizliğini kınayarak, "Şaron'un Gazze'ye yakın bir yere gömülmesi, Arap-İsrail yakınlaşmasından güç alan İsrail'in, Filistin halkını aşağılaması anlamına geliyor. Bu kadar Filistinlinin katili nasıl bu kadar yakınımıza defnedilebilir?" diye konuştu.

Zübeydi, İsrail'in, Şaron'u Negev çölüne defnetmekle "ben ne istersem onu yaparım" mesajını vermeye çalıştığını da savundu.

Gazze'de esnaflık yapan Abdulkadir Ebu Şaban (57) da "Evlerimizi yıkan, kadınların, masum çocukların katili Şaron, İsrail'in işgal ettiği topraklara gömülmeyi değil, ancak yüzüne tükürülmeyi hakediyor" ifadesini kullandı.

"Şaron'un cenazesini yakınımızda istemiyoruz" diyen Ekrem et-Tahir (26) de "Gazze'ye girme hayalini, yaşarken gerçekleştiremeyen Şaron, öldüğünde oraya yakın bir yer olan Negev Çölü'ne defnedilmeyi vasiyet etti" değerlendirmesinde bulundu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum