Sapanca suyu ile bahçe sulamayın, halı yıkamayın çağrısı

Sapanca suyu ile bahçe sulamayın, halı yıkamayın çağrısı

Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü kuraklık ve endüstriyel tüketim sebebiyle kuruma tehdidi altında.

A+A-

Duran Savaş'ın haberi:

Göl seviyesi 30.28 koduna gerileyerek kritik eşik olan 29.90 kotuna çok yaklaştı. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, abonelerine çağrıda bulunarak Sapanca’dan temin edilen şebeke suyu ile bahçe sulanmamasını ve halı yıkanmamasını istedi. Bu arada belediyenin yeşil alanları da bundan böyle şebeke suyu ile sulanmayacak.

SASKİ Genel Müdürlüğü, Sapanca’da su seviyesinin sürekli düşmesi sebebiyle suyun tasarruflu kullanılması konusunda abonelerine uyarıda bulunuyor. Öncelikle şebeke suyunun sadece insani amaçla kullanılmasına yeteceği bilgisini veren SASKİ, içme suyunun halı yakama ve bahçe sulamada kullanılmaması çağrısında bulundu.

YEŞİL ALANLAR ARTIK ŞEBEKE SUYU İLE SULANMAYACAK

SASKİ, şehirde bulunan park ve bahçeler gibi yeşil alanları da artık şebeke suyu ile sulamayacak. Bu alanların sulanması Çark Deresi ve başka kaynaklardan yararlanılacak. Bu konuda hazırladığı projeyi hayata geçiren SASKİ ilk uygulamayı da Kent Park’ta yaptı. Geniş bir alana sahip olan Kent Park artık şebeke suyu ile değil, Çark Deresi’nden temin edilen su ilen sulanmaya başlandı. SASKİ ilçe belediyeleri de uyararak, yeşil alanların şebeke suyu ile sulanmamasını istedi.

BİR AİLE KÜÇÜK TEDBİRLERLE YILDA 140 TON SU TASARRUF EDEBİLİR

Yapılan araştırmalara göre basit tedbirlerle su tasarrufu mümkün. 4 kişilik bir aile, musluğun gereksiz yere akmasına izin vermeyerek, kısa duş alarak ve bulaşık ve çamaşırları makinede yıkayarak, gereksiz yere sifon kullanmayarak yılda 140 ton su tasarrufu yapabilir. Sebze ve meyveler elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkandığı taktirde 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 20 ton daha az su kullanmış olur. Diş fırçalarken, tıraş olurken gereksiz yere su akıtılmazsa 4 kişilik bir ailede yılda 50 suyu tasarruf eder. Çamaşırları elde yıkamak yerine makinede yıkayarak yine yılda 60 tona yakın su tasarruf edilebilir.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.