Sapanca Gölü'nde çekilme devam ediyor

Sapanca Gölü'nde çekilme devam ediyor

Kuraklık, kaynak suları ve derelerin kuruması sonrası su seviyesi tehlike bandına inen Sapanca Gölü'nde çekilme devam ediyor.

A+A-

En son 35 sene önce bu kadar çok çekilmeye sahne olan Sapanca Gölü'nü besleyen dere ve kaynak sularının kuruması, Sapanca Gölü'ndeki su çekilmesini de hızlandırıyor. Su çekilmesinin devam etmesinden endişelenen Sapancalılar, önlem alınmaması halinde Sapanca Gölü'nün 5 sene sonra yok olmasından endişe ediyor. Beş senedir Sapanca Gölü kenarındaki bir tesiste çalıştığını söyleyen Oğuzhan Erdoğan, “3-4 kaynak gitmiş. Kaynak kalmamış. Dalgıçlar inmiş, bakmışlar balıklar ve kaynaklar artık yok. Göl bitince Sapanca diye bir şey olmaz” dedi.Sapanca Gölü kenarında esnaflık yapan Zeki Aydıner ise, şunları söyledi: “Göl kenarında 30 senedir esnaflık yapıyorum. Göl 35 sene önce de çekilmişti. Şimdi bir de TÜPRAŞ olayı var. TÜPRAŞ 50 senedir buradan su çekiyor ama bu şekilde, göldeki su seviyesinde azalma olmamıştı. Sapanca Büyükşehir'e bağlı, burasıyla SASKİ ilgileniyor. Göle indiler. Göl dibinde gölü besleyen 3-4 kaynak var ama o kaynaklar tıkalı şu anda. Asıl mesele yukarıdaki su fabrikaları. Dereler hiç akmıyor. Ben çocukken, o dereler koca koca taşları önüne katarak akardı. Şimdi o sular kesildi. Bu durum böyle devam ederse, Haziran, Temmuz ayında su 10-15 metre daha çekilir.”

Ailesiyle birlikte göl kenarına pikniğe gelen Mustafa Özdemir isimli vatandaş ise, “Göl kenarına en son geçen sene ailemle pikniğe gelmiştim. O zaman su iki metre öteden başlardı. Çoluk çocuk burada eğlenirdik, ayaklarımızı suya sokardık. Bugün havanın güzel olmasını fırsat bilerek geldim ancak gördüğümüz manzara, herkesin dilinde olan o korkunç manzara. Göl fazla çekilmiş. Özellikle bu kısımda 30-50 metre arasında çekilmiş” dedi.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.