Sanayicilere vergi müjdesi

Sanayicilere vergi müjdesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sanayicilerin akaryakıt ithalatında ÖTV için verdikleri teminatta yaşanan sıkıntıları gidereceklerini söyledi.

A+A-

 Şimşek, 'İdari işlemler için geçen süreler kısalacak, iş yükü hafifleyecek ve sanayicilerimizin finansman maliyetleri azalacak' dedi.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ÖTV'ye ilişkin sanayicilerin uzun zamandır beklediği bazı düzenlemelerin hayata geçirileceği müjdesini verdi. Şimşek, yapılacak değişikliklerle sanayicilerin akaryakıt ve türev ürünleri ithalatında ÖTV için mevcut sistemde verdikleri teminatlarla ilgili yaşanan sıkıntıların giderileceğini bildirdi.

TEBLİĞİ İMZALADI

Konuya ilişkin ÖTV Genel Tebliği, Başbakanlığa gönderilmek üzere, Şimşek tarafından imzalandı. Şimşek, söz konusu tebliğin yürürlüğe girmesiyle sanayicilerin akaryakıt ve türev ürünleri ithalatında ÖTV için mevcut sistemde verdikleri teminatlarla ilgili yaşanan sıkıntıların giderileceğini söyledi.

ELEKTRONİK ORTAMDA

Özellikle son dönemde hız kazanan teknolojik gelişmeler çerçevesinde teminata ilişkin işlemlerin elektronik ortama taşınmasının gündeme geldiğini vurgulayan Şimşek, konu üzerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile mutabakata varıldığı bilgisini verdi.

İŞ YÜKÜ AZALIYOR

Şimşek, şöyle konuştu: 'Mevcut sistemde ithalatta ÖTV uygulanmayan akaryakıt ve türevleri için alınan teminat ve ithal edilen mal bilgilerini içeren bilgi formu ile teminatın çözümüne yönelik bilgi formu, kağıt ortamında düzenlenerek gönderilmekteyken, bu formlar artık elektronik ortama taşınacak. Bu da sanayicilerimizin iş yükünü önemli ölçüde hafifletecek.'

Maliyetler azalacak

Teminat verilmesi işlemine de kolaylık getirdiklerini belirten Bakan Şimşek, 'Yapacağımız değişiklikle akaryakıtlar ile yalnızca antrepo ve transit rejimleri kapsamındaki türev ürünleri ithal edenler, birden fazla ithalat işlemini kapsayacak şekilde teminat da verebilecekler' dedi. Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı: 'Mevcut sistemde 2 lira teminat verilirken, 1 liraya düşürülmesi anlamına geliyor. Bu değişiklikle idari işlemlerde geçen süre kısalacak, iş yükü hafifleyecek ve sanayicilerimizin finansman maliyetleri azalacak.'

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.