'Sana İhtiyacım Var' dünyaya açıldı

'Sana İhtiyacım Var' dünyaya açıldı

"Sana İhtiyacım Var" kampanyası, 53 ülkede faaliyet gösteren 250'ye yakın sivil toplum kuruluşu aracılığıyla uluslararası boyuta taşındı

A+A-

Suriye'de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) koordinasyonu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Anadolu Ajansı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum, sivil toplum kuruluşu ve sendikanın desteğiyle 22 Ocak'ta başlatılan "Sana İhtiyacım Var" kampanyası, 53 ülkede faaliyet gösteren ve sayıları 250'yi bulan sivil toplum kuruluşunun aracılığıyla uluslararası boyuta taşındı.

Anadolu Ajansı'nın medya desteği verdiği kampanyanın uluslararası ayağının tanıtımı için Bahariye Mevlevihanesi'nde basın toplantısı düzenlendi.

İDSB Genel Sekreteri ve İnsani Yardım Platformu Koordinatörü Ali Kurt, toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye'de 3 yıldır devam eden iç savaşta hayatını kaybeden insanların sayısının 150 bini bulduğunu söyledi. 

Suriye'nin toplam nüfusunun yarısının evlerini terk etmek zorunda kaldığını, 3,5 milyon insanın sığınmacı durumuna düştüğünü belirten Kurt, şöyle konuştu:

"İnanılmaz şartlar altında hayata tutunmaya çalışan bu insanların gıdadan barınmaya, giyimden ilaca her şeye ihtiyacı var. Açlıktan ve soğuktan çocuklar, bakımsızlıktan yaşlılar, yaralılar, anneler, babalar ölüyor. Aslında duyarsız insanların gözü önünde insanlık ölüyor. Suriyeli kardeşlerimiz çaresizlik içinde kahroluyor. Bir bombardımanda bütün mal varlığını kaybeden varlıklı insanlar dahi ekmek kuyruğunda karnını doyurmaya çalışıyor."

Kurt, uluslararası kuruluşların beylik açıklamalar dışında hiçbir şey yapmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bırakınız savaşı durdurmayı insani yardım konusunda bile zevahiri kurtarmak dışında kayda değer bir faaliyet görünmüyor. Tahammül edilmez işkenceler altında can veren insanların fotoğrafları da diplomatik çevreleri harekete geçirmeye yetmedi. Üç yıldır güvenlik koridoru ve uçuşa yasak bölge çağrılarına kendi şahsi çıkarları istikametinde kulak asmayan çarpık düzen, olanca vurdumduymazlığıyla üç maymunları oynuyor."

Suriye'de problemler başladığından bu yana mağdurun ve mazlumun yanında yer aldıklarını ifade eden Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açlıktan, soğuktan, ne zaman geleceği belli olmayan bombardımandan, insanlıktan nasipsiz işkencelerden insanların acımasızca katledildiği bir ortamda kimin ne ölçüde haklı olduğunun ne önemi var? İki kişinin, zalimin ve mazlumun etnik yapısı, dini, düşüncesi sorulmaz. İnsanlar zulüm ve işkence altında ölürken, namuslar kirli savaşın objesi olmuşken, masum bebekler hedef gözetmeksizin yapılan bombardıman enkazı altında can verirken, insanlık onuru bu kadar çiğnenirken sessiz kalınamaz."

"Kampanyayı uluslararası boyuta taşıyoruz"

Bu amaçla, İDSB koordinatörlüğü ve AFAD kamusal desteğiyle oluşturdukları İnsani Yardım Platformu çatısı altında bir araya geldiklerini ve "Sana İhtiyacım Var" kampanyasını başlattıklarını kaydeden Kurt, bu kampanyaya çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini söyledi.

Kurt,  sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün bu kampanyayı uluslararası boyuta taşıyoruz. İDSB bildiğiniz gibi 53 ülkeden 250'ye yakın sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği, birlik ve beraberliği hedeflediği çatı kuruluşumuzdur. Üye ülkelerin hemen hepsinden kardeşlerimiz tüm dünyanın kucakladığı bir kampanya ile Suriyeli kardeşlerine el uzatıyorlar. Kendileri yardıma muhtaç olan ülkeler bile Suriye'ye yardım etmek için seferber oluyorlar. 'Sana ihtiyacım var' kampanyasına 'I need you', 'Ahtacu ileyk' başlıklarıyla tüm dünyadan sivil toplum kuruluşları destek veriyor. Bu çağrıyı uluslararası kuruluşların, diplomatik çevrelerin de görmesini ve destek vermesini arzu ediyoruz."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.