Samsung 6G teknolojisini tanıttı

Samsung 6G teknolojisini tanıttı

Samsung 6G teknolojisi için tarih verdi

A+A-

Günümüzün en çok konuşulan teknolojilerinden birisi internet hızımızı artıracak olan 5G teknolojisi olarak öne çıkıyor. Türkiye’de henüz test aşamasında olan 5G teknolojisi önümüzdeki yıllarda aktif olarak kullanıma girecek. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 5G teknolojisinin daha ilerisi olan 6G teknolojisi üzerinde çalışmalara başladı.

6G teknolojisi 2028 yılında aktif olacak

Samsung firması için geçtiğimiz yıl 6G çalışmalarına başladığı yönünde bazı iddialar ortaya atılmıştı. Ancak resmi bir açıklama yapılmadığı için söylentiden öteye gidememişti. Firma şimdi bir belge yayınlayarak Samsung’un 6G vizyonunu detaylı olarak kamuoyuyla paylaştı. Samsung’a göre 6G teknolojisiyle tanışmamız yaklaşık 8 yıl içinde gerçekleşecek.

Samsung'ın yayımladığı tanıtım belgelerine yakından baktığımızda şirketin, 6G teknolojisi için en fazla 10 yıl sürenin olduğunu düşündüğünü görüyoruz. Yani çok büyük bir ihtimalle Türkiye, 5G teknolojisini yaygın olarak kullanmaya başladığında 6G teknolojisi ile tanışmış olacağız. Samsung, 2028 yılında 6G'nin kullanılmaya başlayabileceğini ifade ediyor.

İnanılmaz bir hıza sahip olacağız

Samsung'un tanıtım belgelerinde yer alan verilere göre 6G bağlantı teknolojisi, 1.000 Gbps pik veri indirme hızına sahip olacak. Kullanıcılar ise 1 Gbps veri indirme hızını standart olarak kullanabilecekler. Ayrıca Samsung'a göre 6G, 10 milisaniyeden daha düşük seviyelerde gecikme sunacak. Samsung, 6G'nin uzaktan kontrol sistemlerindeki güvenilirlik konusunda ise 5G'den tam 10 kat daha iyi olacağını ifade ediyor.

6G teknolojisi için genel bir açıklama yapmak gerekirse; Samsung'un buzdağının sadece görünen yüzü olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Samsung dışında Xiaomi, Huawei ve Ericsson gibi şirketler de 6G teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Ancak bu şirketleri çalışmalarının ne durumda olduğu şu an için bilinmiyor.

KAYNAK: HABER7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.