Samanyolu dışında ilk kez oksijen molekülü keşfedildi

Samanyolu dışında ilk kez oksijen molekülü keşfedildi

Bulunması zor molekül Dünya’dan yaklaşık yarım milyar ışık yılı uzaklıkta bir kuasarda ortaya çıktı

A+A-

Astronomların yarım milyar ışık yılından fazla bir uzaklıkta tespit ettiği oksijen molekülü bugüne kadar gerçekleştirilen Güneş Sistemi dışındaki benzer keşiflerin üçüncüsü. Bu keşif aynı zamanda Samanyolu dışında tespit edilen ilk oksijen molekülü olma özelliği taşıyor. 

Oksijen, hidrojen ve helyumun ardından evrende en bol bulunan üçüncü element. Oksijenin yıldızlararası bulutlardaki kimyası ve bolluğu galaksilerdeki moleküler gazın rolünü anlama konusunda önem arz ediyor. 

Astronomlar, moleküllerin yaydığı radyo dalgalarının boyunu tespit eden milimetrik astronomiyi ve belli moleküllerin yaydığı ya da abzorbe ettiği dalga boylarını bulmak için kullanılan spektrumu inceleyen spektroskopiyi oksijeni araştırmak için uzun zamandır kullanıyor. 

Ancak bahsi geçen araştırmalar bugüne kadar oksijen moleküllerinin şaşırtıcı yokluğunu ortaya çıkarıyor. Araştırma ekibinin başındaki Çin Bilimler Akademisi’nden Junzhi Wang yeni makalede, bu keşfin “farklı yıldızlararası ortamlardaki oksijen kimyasının kapsamlı bir resminin hala eksik” olduğu anlamına geldiğini belirtti. 

Independent Türkçe

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.