1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Samanlık ve ahır yapılan cami yeniden ibadete açılacak
Samanlık ve ahır yapılan cami yeniden ibadete açılacak

Samanlık ve ahır yapılan cami yeniden ibadete açılacak

78 yıl önce açık artırmayla 15 liraya satılıp samanlık olarak kullanılan tarihi cami...

A+A-

Ardahan'da, 306 yıl önce inşa edilen ve 78 yıl önce satıldıktan sonra samanlık olarak kullanılan tarihi cami, restore edilip yeniden ibadete hazır hale getirildi.

Kentin Halil Efendi Mahallesi'ndeki üç camiden biri olan, 1711'de inşa edilip 1939 yılında açık artırmayla 15 liraya satıldıktan sonra yıllarca samanlık olarak kullanılan tarihi Müderris İbrahim Efendi Camisi'nin ibadete açılması amacıyla 4 yıl önce Ardahan Müftülüğünce çalışma başlatıldı.

Bu çerçevede camiyi satın alan mülk sahipleriyle yapılan görüşmenin ardından varılan anlaşmayla tarihi cami restorasyon için Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğüne devredildi.

Restore edilerek aslına uygun hale getirilen cami için Ardahan Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığından kadro talebinde bulundu. İmam hatibin atanmasıyla tarihi camide 78 yıl aradan sonra ilk kez ibadet edilecek.

Ardahan Müftüsü Şaban Kondi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi Müderris İbrahim Efendi camisinin yanı sıra Ordu Cami, Mevlüt Efendi Cami'nin de benzeri kaderleri olduğunu belirterek, ancak Müderris İbrahim efendi Camisi'nin uzun yıllar farklı amaçlarla kullanıldığını anlattı.

"Camimiz, amacına uygun olarak kullanılacak"

Kondi, "Daha önce burası samanlıktı, hayvanların kaldığı yerdi. Ben yeni göreve geldim. Burası ile ilgili aldığım bilgiler bu. Bu camimiz, kadrosunun da atanmasıyla amacına uygun olarak kullanılacak." ifadelerini kullandı.

"Camiler bir toplumun ruhudur, kalbi gibidir. Bir insanın kalbi ne kadar aktif olursa, ne kadar çalışırsa, o derece insan sağlıklı olur. Camilerimizi asli fonksiyonlarına ne zaman kavuşturursak o zaman o toplumda birliği, sevgiyi, kardeşliği daha kısa zamanda daha güçlü bir şekilde oluşturabiliriz. Onun için biz diyoruz ki camiler hazreti Nuh'un gemileri gibidir. Birleştirici rol olarak camilere gitmemiz lazım."

"Milli şair Ersoy, camilerde Kurtuluş Savaşı'nı anlattı"

Cumhuriyetin kuruluşunda da camilerinin rolünün çok önemli olduğunu söyleyen Kondi, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un camilerde Kurtuluş Savaşı'nı anlattığını vurguladı.

Diyanet-Sen Ardahan Temsilcisi Yavuz Çetinkaya, "Bu çalışmayla Ardahan'a ve İslam coğrafyasına bir değer kazandırılmıştır. Bu tarih ve kültür değeri, bizim için çok önemli. Bir millet ancak geçmişini bilerek ve tanıyarak geleceğine ümitle bakabilir." dedi.

Ardahan Merkez Halil Efendi Mahallesi'nde 1711 yılında yapılan, 1939'da Kars Vakıflar Memurluğunca 15 lira bedelle İzzet Yüce'ye satılan Müderris İbrahim Efendi Camisi, 526 metrekare alanda yer alıyor. AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.