Said Nursi'nin Sinek Risalesi ve koronavirüse şifa olan sivrisinek tükürüğü

Said Nursi'nin Sinek Risalesi ve koronavirüse şifa olan sivrisinek tükürüğü

Said Nursi'nin Sinek Risalesi'nin hikmeti bir kez daha ortaya çıktı

Ahmet Bilgi-RİSALEHABER

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir grup araştırmacı sivrisineklerin tükürüğünde bulunan bir proteini kullanarak koronavirüs benzeri salgın ve ateşli hastalıklarda etkili bir aşı geliştirdi.

Koronavirüs gibi ateşli ve salgın hastalıklar tedavi edilebilecek

Yaklaşık beş sene önce ABD Ulusal Alerji Salgın Hastalık Enstitüsü'nde (NIAID) başlayan çalışmalarda büyük ivme kaydeden araştırma görevlileri kesin sonuç elde ettiği taktirde sıtma, dengue ateşi, sarı humma, zika, chikungunya ateşi, batı nil humması ve koronavirüs gibi ateşli ve salgın hastalıklar vücuda zararlı patojen bakterilerin direnci kırılarak büyük ölçüde tedavi edilebilecek.

Jessica Manning: Büyük bir nimet

Söz konusu aşı projesinin başında bulunan bilim insanı Jessica Manning araştırmalarında daha fazla gelişmiş yöntemler kullanmaları gerektiğini belirterek, aşının bulunması durumunda bunun büyük bir nimet olacağını söyledi.

Her sene 400 bin insanın ateşli salgın hastalıklar sebebiyle öldüğünü dile getiren Manning, "Bu çok büyük bir çalışma. Sivrisinekler muhtemelen dünyadaki en ölümcül yaratıklar. Şu anda sıtma sivrisineği (Anofel) bazlı aşımızın güvenli olduğunu kanıtladık. Üzerinde çalıştığımız aşı vücuttaki antikor üretimini artırdı ve organizmayı koruyan bağışıklık yanıtını güçlendirdi." diye konuştu.

Manning ve ekibinin yaptığı aşı çalışmasının tüm ayrıntıları, dünyanın ilk akademik tıp dergilerinden olan The Lancet'te yayımlandı. Eğer çalışma başarılı olursa söz konusu yöntem sivrisinek bazlı klinik ortamda geliştirilen dünyadaki ilk aşı olacak.

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına alması sonrası aşı geliştirme çalışmaları tüm dünyanın ilgi odağını bu yöne çekti. Covid-19 sebebiyle bugüne kadar 7.5 milyona yakın kişi enfekte olurken, 400 bini aşkın kişi de hayatını kaybetti. Asya Kalkınma Bankası hazırladığı son raporunda koronavirüs salgınının tüm dünyaya faturasının 8.8 trilyon dolar olduğunu açıkladı. (euronews)

Said Nursi: Sinekler mûcize-i Rabbâniye'dir, insanoğlu hâlâ kıymetini anlamadı

"Küçücük kuşlar" dediği sineklerin yaratılmasını "mûcize-i Rabbâniye" ve "âyet-i tekvîniye" olarak niteleyen Said Nursi, sinek ve karınca gibi mahlukların ehemmiyetli vazifesi ve büyük kıymeti olduğu için çokça yaratıldıklarına dikkat çekiyor.

İnsanoğlunun henüz sineklerin vazifesini anlamadığını belirten Said Nursi, "hem gayet nezâfetperver, her vakit abdest alır gibi yüzünü, gözünü, kanatlarını temizleyen bu tâife, elbette mühim bir vazifesi vardır. Hikmet-i beşeriyenin nazarı kàsırdır; daha o vazifeyi ihâta edememiş" ifadelerini kullanıyor.

Sinek Risalesi'ni okumak için tıklayınız

"Said Nursi’nin kuşları sinekler" yazısı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.