Said Nursi'nin mezarını Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmaydan istediler

Said Nursi'nin mezarını Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmaydan istediler

Şanlıurfa Medya Yazarlar Derneği, Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi'nin naaşı ile ilgili Balıklıgöl Yerleşkesinde basın açıklaması düzenledi

A+A-

Basın açıklamasını dernek adına Medya Yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal, okudu. İkbal, Üstad Bediüzzaman ile ilgili Devlet arşivlerinin bir an önce açılması, mezar yerinin tespit edilmesi ve naaşının ilk mezar yerine defnedilmesi gerektiğini kaydetti.

Şanlıurfa Barosunun Bediüzzaman'ın naaşı ile ilgili çalışmaları takdirle karşılığını dile getiren İkbal, "Bütün Urfalılar namına böyle bir çalışma ve üstün gayret, büyük bir mesuliyeti de ortadan kaldırmakta, bu durumdan mustarip ve gerek ülke çapında gerekse ülke dışında birçok insanımızın talebini dile getirmektedir." diye konuştu.

"Bu insanlık suçu sona ermelidir"

Açıklamasının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen İkbal, şunları söyledi:

"Komünist olduğu söylenen ve Rusya'da vefat eden Nazım Hikmetin naaşı Devlet tarafından Türkiye'ye getirildi. 1960 ihtilalinde idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının da naaşları Yassı Ada'dan getirilerek bir anıt mezar yapıldı. Onun için haykırarak diyoruz ki, bir an evvel gerek Genelkurmay'ın ve gerekse Urfa arşivlerinin açılarak büyük İslam Âlimi Said Nursi’nin naaşının yeri tespit edilmeli, ilk defnedildiği asıl mezarı olan Dergâh Camii'ne nakledilmelidir. Bu insanlık suçunun artık sona ermesini 'Taşıyla toprağıyla Urfa mübarektir.' diyen ve bütün Urfalılara selam söyleyen bu büyük İslam kahramanına yapılan ihanetin ve tarihte eşine az rastlanan bu zulmün bir an evvel son bulmasını başta Sayın Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililerden talep ediyoruz."

Abdurahman Uğurlu-İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
13 Yorum