Said Nursi'nin kayıp mezarına MİT ve Genelkurmay dahil oldu

Said Nursi'nin kayıp mezarına MİT ve Genelkurmay dahil oldu

Genelkurmay Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı da kayıp mezar olayına dahil oldu

Risale Haber-Haber Merkezi

Şanlıurfa Barosu Bediüzzaman Said Nursi'nin kayıp mezarının peşini bırakmıyor. Daha önce Başsavclık ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracaat eden Baro, yeni bir girişimde bulundu.

Baro, Şanlıurfa Valiliği'ne müracaat ederek, Genelkurmay Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı kayıtlarında Said Nursi'ye ait bilgilere ulaşılması talebinde bulundu.

Büyük bir insanlık suçu ilimizde gerçekleşti

Şanlıurfa Barosu'nun yaptığı açıklama şöyle:

Bilindiği üzere Urfa Barosu olarak Merhum Said-i Nursi’nin Dergah Camisinin avlusunda bulunan mezarının parçalanarak naaşının kaçırılmasının 57. Yıldönümü olan 12 Temmuz 2017 tarihinde, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun Baroların Kuruluş ve Görevlerini düzenleyen 76/1 ve Baro Yönetim Kurullarının Görevlerini düzenleyen 95/21 fıkraları gereği Hukukun Üstünlüğünü, İnsan Haklarını Savunmak ve Korumak görevine istinaden olayın büyük bir insanlık suçu olduğu ve İlimizde gerçekleştiği hususu da nazara alınarak Yönetim Kurulumuzun oybirliği ile aldığı karara istinaden, olayla ilgili adli ve idari yönden gerekli başvuruları yapacağımızı daha önce  Kamuoyuna deklare etmiştik.

AİHM skandal bir şekilde olayın esasına girmedi

Adli yönden yaptığımız başvuruda Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı ilk önce olayın esasına girdiği halde maalesef daha sonra Savcılıkça takipsizlik kararı verilmesinin ardından iç hukuk yollarının tüketilmesi üzerine İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine yapmış olduğumuz başvuru, anılan Mahkeme, son birkaç yıldır verdiği siyasi ve konjonktürel kararlarına bir yenisini  daha eklemiş ve Mahkemece başvurumuz skandal bir şekilde olayın esasına girmemek için bahaneyle   usulden reddedilmişti.

MİT ve Genelkurmay'da bilgi ve belge bulunmaması mümkün değil

Bunun üzerine Kamuoyuna duyurduğumuz üzere bu kere bahsi geçen olayla ilgili 09/04/2019 tarihinde idari yönden Şanlıurfa Valiliğinden kayıp naaş ile ilgili Valilik arşiv kayıtlarının tetkik edilerek bilgi ve belgelerin bulunması halinde tarafımıza verilmesi, Valilik Kayıtlarında olayla ilgili bilgi ve belge bulunmaması halinde; Valilikten Genelkurmay Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığına ve Milli İstihbarat Teşkilatı kayıtlarında Merhum Said-i Nursi’nin kayıp naaşı ile ilgili bilgi ve belge bulunmamasının mümkün olmadığı hususu açık olduğundan ve böyle emsalsiz bir insanlık suçunun sır  olamayacağından da bahisle, bahsi geçen Kurumlara müzekkere yazılarak kayıp naaş ile ilgili bilgi ve belgelerin  tarafımıza verilmek üzere istenilmesi talep edilmiştir. 

Urfa Barosu olarak anılan olayla ilgili kararlılıkla bu işin takipçisi olacağımızı Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum