Said Nursi'den Menderes'e: Irkçılığı elde edip sizi mağlup edecekler

Said Nursi'den Menderes'e: Irkçılığı elde edip sizi mağlup edecekler

Bediüzzaman, Adnan Menderes ve Demokrat Parti'yi uyarmış, "İslâmiyet namına telâş ediyorum" demişti

Bugün 27 Mayıs 1960 kanlı darbesinin 64. yıldönümü. Milletin temsilcileri Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam edilmesiyle sonuçlanan ve etkisi yıllardır hissedilen 27 Mayıs darbesi Türkiye'nin önündeki birçok engelin de ana kaynağı.

23 Mart 1960'ta Hakkın rahmetine kavuşan Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, darbenin ayak seslerinin duyulduğu bir ortamda vefatından önce Adnan Menderes'i uyarmak istemişti.

Erken dönem cumhuriyet döneminde Arapça okunması yasaklanan ezan üstündeki yasağı kaldıran, devletin resmi radyosunda Kur'an okutan Adnan Menderes, 27 Mayıs askeri darbesiyle tutuklanmış, Yassıada'ya götürülmüştü. Çıkarıldığı mahkemelerde Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile birlikte idama mahkum edilmişti.

İSLAM KAHRAMANI ADNAN MENDERES

Bediüzzaman Hazretleri Adnan Menderes'e mektup yazmış, mektubunda onun için İslam kahramanı tabirini kullanmıştı. Emirdağ Lahikası'ndaki o mektupta, "Ben çok hasta olduğum ve siyasetle alâkasız bulunduğum halde, Adnan Menderes gibi bir İslâm kahramanı ile bir sohbet etmek isterdim. Hal ve vaziyetim görüşmeye müsaade etmediği için, o surî konuşmak yerine, bu mektup benim bedelime konuşsun diye yazdım" ifadeleri yer alıyordu.

SAİD NURSİ'DEN MENDERES'E: IRKÇILIĞI ELDE EDİP SİZİ MAĞLÛP EDECEKLER!

Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamıyla neticelenen 27 Mayıs 1960 ihtilali ile ilgili en en önemli uyarıları Bediüzzaman Said Nursi yapmıştı.

Bediüzzaman, Emirdağ Lâhikası adlı eserinde "Kalbe İhtar Edilen İçtimai Hayatımıza Bir Hakikat" başlığı ile Adnan Menderes ve Demokrat Parti'yi uyarmış, "İslâmiyet namına telâş ediyorum" demişti.

Menderes ve ekibine "ey dindar ve dine hürmetkâr Demokratlar" olarak seslenen Bediüzzaman, İslam hakikatlerini dayanak noktası yapmalarına mecbur olduklarını vurgulayarak, "Yoksa, sizin yapmadığınız eskiden beri cinayetleri nasıl eski partiye yüklüyorlarsa, size de yükleyip, Halkçılar ırkçılığı elde edip tam sizi mağlûp etmeye bir ihtimal-i kavî ile hissettim. Ve İslâmiyet namına telâş ediyorum" ifadelerine yer vermişti.

Ancak Bediüzzaman'ın bu uyarılarını dikkate almayan hükümet, CHP, ordu ve ırkçıların içinde bulunduğu bir darbe ile devrilmişti.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum