Sahte koronavirüs kitleri toplum sağlığını tehdit ediyor

Sahte koronavirüs kitleri toplum sağlığını tehdit ediyor

Koronavirüs vakalarındaki artış yaşanırken, hastanelere gitmek istemeyenler internetten satın aldıkları testlerle sonuç almaya çalışıyor. Uzmanlar, belirti varsa koronavirüs testinin mutlaka sağlık kuruluşlarında yapılması gerektiğini vurguluyor.

A+A-

Ev ortamında kısa sürede sonuç alınabileceği iddiasıyla, yasak olmasına rağmen piyasaya sürülen sahte koronavirüs testleri, salgını fırsat bilen dolandırıcıların yeni tuzağı.

Hastaneye gitmekten korkan birçok kişi internet üzerinden aldıkları sahte tanı kitleriyle ev ortamında sonuç almaya çalışıyor. Güvenilirliği olmayan bu testlerin toplum sağlığı açısından büyük risk taşıdığının altını çizen uzmanlar, bu testlere itibar edilmemesi gerektiğini söylüyor.

"Ne bu test kitlerini alalım ne de bulunduralım"

Testlerin, kişi hasta olsa dahi negatif sonuç verdiğini söyleyen Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, "Bu anlamda tedavinizde gecikmeye ciddi bir sağlık sıkıntısı yaşamanıza sebebiyet verebiliyor. Diyelim ki pozitif çıktı, siz bu sonucu sağlık bakanlığına girmediğiniz için hem sizin tedaviniz hem de başka insanlara da bu hastalığın bulaşması durumunda sebebiyet verecektir. Ne bu test kitlerini alalım ne de bulunduralım." dedi.

Uzmanlar, bakanlık kayıtlarına göre geçerli ve doğru olabilmesi için koronavirüs testinin mutlaka sağlık kuruluşunda yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.