'Sahraaltı Afrikası'nda idamlar arttı'

'Sahraaltı Afrikası'nda idamlar arttı'

Uluslararası Af Örgütü, Sahraaltı Afrikası'nda idam cezalarının infazının 2012'den bu yana yüzde 50'den fazla arttığını açıkladı.

A+A-

Örgütün "2013 yılındaki İdam Cezaları ve İnfazlar" başlıklı raporunda, geçen yıl bölgedeki 5 ülkede 64 kişinin idam edildiği ancak önceki yıla göre idam cezasına çarptırılanların sayısında az da olsa düşüş olduğu belirtildi.

2012'de bölgede 41 kişinin idam edildiğinin belirtildiği raporda, idamlardan yüzde 90'ınından fazlasının Somali, Sudan ve Nijerya'da yapıldığı vurgulandı.

Bölgedeki 19 ülkede geçen yıl 423 kişinin idam cezasına çarptırıldığını, 2012'de ise bu sayının 449 olduğu kaydedildi.

Bazı ülkelerde idam cezasının kaldırılması yolunda atılan adımları memnuniyetle karşılayan Uluslararası Af Örgütü, Benin, Gana, Liberya ve Sierra Leone'de anayasada değişiklik sürecinin başladığına dikkati çekti.

Örgüt ayrıca, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nin BM İnsan Hakları Konseyi'nin idam cezasının sona erdirilmesine yönelik taleplerini kabul ettiğini de vurguladı.

Bölgede idam cezasını uygulayan ülkelerde bu cezanın çoğunlukla cinayet suçuna verildiğini belirten örgüt, Kenya, Nijerya ve Sudan'da silahlı soygun, Somali'de ise tecavüz suçlularının idama mahkum edildiği örneğini verdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.