Sağlık-Sen'in talebi mesai saatlerini değiştirdi

Sağlık-Sen'in talebi mesai saatlerini değiştirdi

Sağlık-Sen’in Toplu Sözleşme, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurul’daki mesai saatine yönelik talebi kabul gördü.

A+A-

 Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun imzasıyla yayınlanan genelge ile öğle yemeği için izin kullanamayan personelin mesaisi bir saat, münavebeli olarak yemek izni kullanan personelin mesaisinin ise yarım erken bitirilmesi gerektiği bildirildi.

Genelgeyi değerlendiren Sağlık-Sen Cizre İlçe Başkanı Sabgatullah Anmal, yayınlanan genelge ile çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açan bir uygulamanın sona erdirilmesi ve taleplerinin hayata geçirilmiş olması kendilerini sevindirildiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile sağlık çalışanlarına mesainin bitmesinden bir saat önce izin verileceğini belirten Başkanı Sabgatullah Anmal, "Böylece öğle tatilini çalışarak geçiren sağlık çalışanlarının uğradığı haksızlık da sona ermiş olacak. Sağlık-Sen şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışanların sesi, kazanımlarının adresi olmaya devam edecektir." dedi.

Başkan Sabgatullah Anmal, sağlık çalışanlarının mesaisindeki haksızlığın giderilmesi talebi sendikanın genel başkanı ve ilgili merciler tarafından her platformda dile getirdiklerini hatırlatarak, "Bütün kamu görevlilerinin haftalık mesaisi 40 saat iken, sağlık çalışanları 45 saat çalışmaktaydı. 2010 yılında yapılan tam gün düzenlemesinde, mesai süresini 40 saate sendikamız tarafından düşürmesine rağmen, öğle tatili izni verildiği gerekçesiyle bu düzenleme hayata geçirilmemişti. Sendikamız Sağlık-Sen bunu Toplu Sözleşme, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurul toplantılarına götürerek talebimizin kabul edilmesini sağladı. Yayınlanan genelge ile çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açan bir uygulamanın sona erdirilmesi ve talebimizin hayata geçirilmiş olması bizi sevindirmiştir. Öğle yemeği yiyecek zamanı bile olmayan, tam gün çalışan sağlık çalışanlarına haksızlık yapılmaktaydı. Genelgeyle bu haksızlığı giderilmesi, geç kalmış bile olsa adaletin tecelli etmesi demektir." şeklinde konuştu.

Genelgede, "Yoğun bakım, ameliyathane, acil servis, doğumhane gibi servislerde çalışan ve hizmet gereği dinlenme saatinden istifade edemeyen ve bu durumu idarece tespit edilen personele mesai bitiminden bir saat evvel izin verilmesi, hizmetin kesintisiz sunulmasını gerektiren birimlerde çalışan ve yemek için münavebeli olarak izin verilebilen personele de öğle dinlenme saatinden arta kalan izin süresinin mesai sonunda kullandırılarak mesai bitiminden yarım saat evvel izin verilmesi, personel arasında eşitliği ve adaletin temini bakımından gerekli görülmektedir." denildi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.