1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sağlık Bakanlığı: 16 yıldan beri ülkemizde çocuk felci vakası yok
Sağlık Bakanlığı: 16 yıldan beri ülkemizde çocuk felci vakası yok

Sağlık Bakanlığı: 16 yıldan beri ülkemizde çocuk felci vakası yok

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de 1963 yılından beri çocukluk döneminde çocuk felci aşısının uygulandığını belirterek, son çocuk felci vakasının 1998 yılında görüldüğünü ve 16 yıldan beri çocuk felci vakasının bulunmadığını açıkladı.

A+A-

Yasin KılıÇ'ın haberi:

Çocuk Felci’nin (poliomyelit), bu hastalıkla ilgili virüsün sebep olduğu ve hastalığa yakalanan bazı çocuklarda kalıcı felce yol açabilen bir hastalık olduğu vurgulanan Bakanlık açıklamasında, hastalığın etkeninin virüs, su ve besinlerle ağız yoluyla alındığı kaydedildi. Hastalıktan korunmada en etkili yöntemin aşılanma olduğu vurgulanan açıklamada, “1988 yılında 41. Dünya Sağlık Asamblesi'nde, dünyadan çocuk felci hastalığının ve etkeni virüsün yok edilmesi kararı alınmıştır. Bu karar doğrultusunda başlatılan Eradikasyon Programı kapsamında yapılan aşılamalar sayesinde 1988 yılında 125 ülkede 350 bin çocuk felci hastası varken, 2012 yılında sadece üç ülkede (Afganistan, Pakistan, Nijerya) bölgesel düzeyde 223 vaka görülmüştür. 2013 yılında ise görülen vaka sayısı 404’dür. 2014 yılı başından 20 Mayıs tarihine kadar ise 82 vaka saptanmıştır.” denildi.

"TÜRKİYE, ARINDIRILMIŞ ÜLKE SERTİFİKASI ALDI"

Türkiye'de, 1963 yılından beri çocukluk döneminde çocuk felci aşısı uygulandığı hatırlatılan açıklamada, şu bilgiler verildi: “Son çocuk felci vakamız 1998 yılında görülmüştür. Ülkemiz, 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'nde yer alan 53 ülke ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası almıştır. 16 yıldan beri çocuk felci vakamız bulunmamaktadır. Komşularımızda, yıllar sonra Ekim 2013 ve Mart 2014 tarihlerinde çocuk felci vakaları görülmesi üzerine, DSÖ tarafından bu durum aşı ile önlenebilir bulaşıcı hastalıkların yayılımı açısından bir ‘halk sağlığı acili’ olarak değerlendirilmekte ve bölgedeki diğer ülkelerde tedbir alınması gerektiği ifade edilmektedir. Bunun üzerine sınır hareketlerinin ve mültecilerin yoğun olduğu, toplam 17 ilimizde yaşayan 5 yaş altı çocuklarımız, aynı zamanda diğer illerimizde bulunan mülteci çocuklar, bilim kurulumuzca alınan tavsiye kararları doğrultusunda iki tur halinde kapı kapı dolaşılarak, merkezi yerlerde ve alışveriş merkezlerinde istasyonlar kurularak ulaşılamayan tek bir çocuk kalmamasına özen gösterilerek, Çocuk Felci Aşısı ile aşılanmışlardır. Yapılan değerlendirme çalışmalarında, İstanbul ilimizin hem iç hem de dış göç alması ve çocuk felcinin yaygın görüldüğü ülkelerden giriş-çıkışlara maruz kalması, koruyucu aşılama çalışması yapılmasını gündeme getirmiştir. Bu kapsamda belirlenen bölgelerdeki 5 yaş altındaki tüm çocuklar birer doz ağızdan çocuk felci aşısı damlatılarak aşılanacaklardır. Aşı faaliyetlerimiz iki tur halinde yapılacaktır. Uygulamanın ilk turu 5 Haziran (dün) 2014 Perşembe günü başlatılmıştır.“

Güneydoğu illerinde, sınır kapılarından bölgeye giriş-çıkış yapanlara yaş sınırı gözetilmeksizin aşı uygulamasının sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, okul aşıları da dâhil olmak üzere her türlü rutin aşılama çalışmasının da aksatılmadan devam ettirildiği anlatıldı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.