Safranbolu'da 32 kültür varlığı restore ediliyor

Safranbolu'da 32 kültür varlığı restore ediliyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Safranbolu ilçesindeki Yörük köyünde bulunan 32 kültür varlığı restore edilecek.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile valilikçe hazırlanan, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Yörük Köyü Vakfı'nın desteğiyle, 450 yıllık geçmişe sahip 31 konak ve 1 muhtarlık binasının restorasyonunu kapsayan proje, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylandı.
Karabük Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi konakları, çamaşırhanesi, camisi ve çeşmeleriyle Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan ve 1997 yılında koruma altına alınan Yörük köyündeki restorasyon çalışmalarının önemli olduğunu söyledi.
Tarihi eserleri yaşayarak korumak ve gelecek kuşaklara aktarmanın asli görevleri arasında olduğunu anlatan Küçük, "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile valiliğimizin hazırladığı proje kapsamında yok olmaya yüz tutmuş tarihi yapılar belirlendi. Restorasyon için kaynak bulundu. Kurul, restorasyon projesini onayladı. Safranbolu'da, tarihi köyümüzde restorasyon çalışmaları tamamlandığında ikinci turizm merkezi ortaya çıkacak" diye konuştu.
Küçük, restorasyon çalışmalarına bakanlık tarafından düzenlenecek ihalenin ardından başlanacağını sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.