Saddam'ın ordusu terör örgütü DAEŞ ile savaşıyor

Saddam'ın ordusu terör örgütü DAEŞ ile savaşıyor

Musul'un terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılması için başlatılan operasyona Saddam Hüseyin'in yardımcılığını yapmış olan İzzet İbrahim El-Duri ve Baas rejimi askerlerinin oluşturduğu Nakşibendi Ordusu da destek veriyor.

A+A-

Musul'un ele geçirilmesinde DAEŞ ile birlikte hareket eden Nakşibendi Ordusu, Musul'u kurtarma operasyonunun başlamasıyla birlikte DAEŞ'e karşı savaşma çağrısı yaptı.

Nakşibendi Ordusu, Musul'u savunmak için DAEŞ ve Şiilere karşı ayaklanma ve seferberlik çağrısı yaptı. Musul'da Sünni silahlı grupların en önemlilerinden olan Nakşibendi Ordusu, otoritesini tanımayacağını açıkladığı DAEŞ ile çatışıyor.

NTV'nin haberine göre, Musul kentinde devrik lider Saddam Hüseyin'in yardımcısı İzzet İbrahim El-Duri'nin kurduğu Nakşibendi Ordusu ile DAEŞ militanları arasında uzun süre şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Şiddetli çatışmalar yaşanıyor
DAEŞ'e biat etmeyeceğini açıklayan ve çoğunluğunu Baas rejimi askerlerinin oluşturduğu Nakşibendi Ordusu ile hilafet ilan eden DAEŞ militanları arasında yaşanan çatışmalarda onlarca kişinin öldüğü öğrenildi.
Musul kentinin ileri gelenlerinden İbrahim Tayi, Nakşibendi Ordusu'nun DAEŞ halifesi Ebubekir el Bağdadi'ye biat etmeyeceğini açıklamasının ardından aralarındaki pragmatik işbirliğinin çöktüğünü belirterek, her iki taraf arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

Çatışmaların Musul kentinin doğusunda (Fırat Nehri'nin doğusu) yoğunlaştığını belirten İbrahim Tayi, Nakşibendi Ordusu'ndan 12 militanın öldürüldüğünü, DAEŞ militanlarından da ölü ve yaralananların olduğunu bildirdi.
Nakşibendi Ordusu örgütü, Musul kentinin ele geçirilmesi operasyonunda DAEŞ ile birlikte hareket etmişti. Daha çok Kerkük'ün güneyinde etkili olan Nakşibendi Ordusu, geçtiğimiz günlerde Peşmerge Güçleri'ne karşı savaşmayacaklarını açıklamıştı.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.