Sabah namazına giden çocuklara bisiklet hediye

Sabah namazına giden çocuklara bisiklet hediye

İstanbul'un selatin camilerinden Yavuz Sultan Selim'de örnek bir çalışma başlatıldı

Yavuz Sultan Selim Camii'nde gençlerin ve çocukların camiye gitmeleri ve dini bilgilerini geliştirmeleri için bir çalışma başlatıldı. 40 gün boyunca sabah namazını cemaatle kılan 430 çocuk ve gence bisiklet hediye edilecek.

Sorularımızı yanıtlayan Yavuz Sultan Selim Camii imamı Abdullah Kılıç, "Böyle bir çalışma başlattığımızı duyanlardan bizi arayanlar oluyor. 'Bir bisiklet de biz hediye etmek istiyoruz' diyorlar. İnsanların gençlerin camiye gitmesinden memnun oluyor" diye konuştu.

Bu çalışmayla temel düşüncelerinin çocuklara camiyi sevdirmek ve bir şeyler öğretebilmek olduğunu kaydeden Kılıç, "Çocukları buna teşvik etmek için onların seveceği bazı şeyleri de onlara vermeyi düşündük. Çünkü sabahleyin bu saatte camiye gelebilmek büyük bir fedakarlık istiyor" dedi.

Programın 11 Haziran'a kadar süreceğini ifade eden Kılıç, "Bu vesileyle biz de çocuklara sabah namazına, cemaate 40 gün devam etmeleri durumunda bir bisiklet hediye etmeyi vaat ettik. Şu anda 400'ü aşkın bir genç kitlemiz var, hem çocuk yaşta, hem büyük yaşta. Bu ve benzeri çalışmalar Osmanlı döneminde de yapılırmış. Yani çocuklara bazı hediyeler verilir, bununla beraber çocukların cemaate katılmaları sağlanırmış" ifadelerini kullandı.

İlk defa gelen çocuklar çok meraklı, bizi soru yağmuruna tutuyorlar

Çocukların da programa katılmaktan memnun olduğunu dile getiren Kılıç, "İlk defa sabah namazına camiye gelmiş çocuklar var. Onlar bu konuda daha meraklılar. Biz, sabah namazından sonra camide 10 dakika ders de yapıyoruz. Kimi çocuklar çıkıyor. Pek çoğu kalıyor. İlk defa gelmiş olanlar özellikle çok daha meraklı oluyorlar. Verilen bilgileri merakla dinliyorlar. Bir sürü acayip soru yağmuruna tutuyorlar bizi" şeklinde konuştu.

Çocukların çok erken bir vakitte geldiğini hatırlatan ve camiden okula gittiklerini belirten Kılıç, "Sabah onlara sandviç ve meyve suyu ikram ediyoruz. İleride camiye kitap ve defterleriyle gelmelerini de söyleyebiliriz. Öğretmen arkadaşlarımız ödevlerini yapmalarında yardımcı olabilir" dedi. Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.