Saatlik işgücü maliyeti yüzde 4 arttı

Saatlik işgücü maliyeti yüzde 4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu 2013'ün 4. çeyrek işgücü maliyeti endeksini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre saatlik işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre %4 arttı.

A+A-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2013 yılı IV. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %4 arttı. Endeks, sanayi sektöründe %3,8, inşaat sektöründe %3,2 ve hizmet sektöründe %4,3 arttı.

Saatlik kazanç endeksi bir önceki çeyreğe göre %3,2 arttı

Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2013 yılı IV. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %3,2 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe %3,1, inşaat sektöründe %3 ve hizmet sektöründe %3,1 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış %9,4 ile J (Bilgi ve iletişim) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre %6,7 arttı

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2013 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %6,7 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe %4,8, inşaat sektöründe %1,4 ve hizmet sektöründe %10,2 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2013 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış %31 ile H (Ulaştırma ve depolama) sektöründe gerçekleşti.

Ekotrent

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.