Rusya saldırıyor 200 bin İdlibli Türkiye'ye geliyor

Rusya saldırıyor 200 bin İdlibli Türkiye'ye geliyor

Rusya destekli Suriye ordusunun son günlerdeki ağır saldırılarından kaçan 200 binden fazla kişinin evlerini terk ettiği bildirildi

Şam hükümetine bağlı güçler Kasım ayının son günlerinden bu yana İdlib’in güneyini ve doğusunu bombalıyor. Bölgede geçen hafta başlayan kara operasyonları daha fazla kişinin evlerini terk etmesine neden oldu. Suriye ordusu 40’tan fazla kasaba ve köyü ele geçirdiğini bildirdi. Ülkenin kuzeybatısında etkin olan Suriye Müdahale Koordinasyon Grubu 216, 632 kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı. Grup, birçoğunun gidecek yeri olmadığını ve güvenlik için Türkiye sınırına doğru ilerlediklerini kaydetti. 

79'u çocuk 252 sivil katledildi

Grup, 250 civarında köy ve kasabadan göçler yaşandığını, çatışmalar nedeniyle aralarında 79 çocuğun bulunduğu 252 sivilin öldüğünü belirtiyor. Kara operasyonu başlamadan önce Birleşmiş Milletler Şam hükümetinin geçen ay başlattığı bombardıman sonucu 60 bin kişinin İdlib’de evlerini terk ettiğini açıklamıştı. Bölgeden gelen, sosyal medyaya yüklenen görüntülerde de uzun araç kuyrukları dikkat çekiyor. Grup, diğer yardım kuruluşlarına olumsuz hava koşullarını da dikkate alarak evlerini terk edenler için harekete geçme çağrısında da bulundu. Hava saldırıları ve ağır bombardımanla birlikte Suriye güçleri Maaret el Numan kasabasını muhaliflerden almaya çalışıyor. Kasaba, Şam’la Halep’in kuzeyini birbirine bağlayan otoyolda stratejik öneme sahip. Esat güçlerinin öncelikli hedefi 2012’den bu yana muhaliflerin engellediği bu stratejik otobanı yeniden açmak. 

İdlib’de 3 milyondan fazla sivil yaşıyor. Bölgede El Kaide bağlantılı gruplar etkin. Birleşmiş Milletler daha önce Türkiye sınırı boyunca insani krize dikkat çekmişti. 

RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE SUÇLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Ankara’yı, İdlib’de gerilimi azaltma bölgesi kurulmasını ve ılımlı muhaliflerin militanlardan ayrılmasını öngören Soçi Mutabakatı’nı uygulamaya çağırdığını söyledi. Haftalık basın toplantısında konuşan Mariya Zaharova, “İdlib’deki terör yuvasının sonsuza dek varlığını sürdürmesi kabul edilemez. Bu nedenle Rusya, 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’nın tamamen uygulanmasına yönelik önlemlerin aktif şekilde hayata geçirilmesi çağrısı yapıyor” dedi.

Karar

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.