Rusya Müftüsü'nden Erdoğan'a övgü dolu sözler

Rusya Müftüsü'nden Erdoğan'a övgü dolu sözler

Rusya Müslümanları Dini İdare ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'den Erdoğan'a övgü dolu sözler.

A+A-

 

Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen 9. Avrasya Din Şurası'na katılan isimlerden biri olan Rusya Müslümanları Dini İdare ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin bir konuşma yaptı.

Türkçe yaptığı kısa konuşmasında Gaynuddin, Rusya ve Türkiye arasında yeniden kurulan sıcak ilişkiyi hatırlatan liderliklerinden dolayı Erdoğan ve Putin'i övdü.

Gaynuddin, " İki milletin liderlerinin kararlılıkları ve hikmetleri sayesinde halklarımız çok daha yüksek ortaklık seviyesine çıkarıyor" dedi.

"15 TEMMUZ KALKIŞMASI RUSYA'NIN GELECEĞİNE DE KARŞIYDI"

'Türkiye'nin milli lideri' olarak nitelediği Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğu mecliste konuşacak olmasının kendisine şeref verdiğini söyleyen Gaynuddin, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, "Tüm dünya, Türk milletinin inanılmaz birlik ruhuna şahit oldu. Seçtiği lideri ve demokrasisini koruyarak, gerçek Türk ruhunu dünyaya gösterdi. Şahsınızda sadece Türkiye'ye karşı değil, tüm İslam aleminin ve Rusya'nın geleceğine karşı yapılan bu hain kalkışmanın önüne geçtiği için büyük Türk halkını tebrik etmek ve teşekkür etmek istiyorum" dedi.

"PUTİN TÜRK HALKLARININ ÖNEMİNİ ANLIYOR"

Putin'in Avrasyacılık fikrinden hareket ettiğini söyleyen Rusya Müslümanları Dini İdare ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, "Cumhurbaşkanım Sayın Putin, Türki halkların önemini çok iyi anlıyorlar" dedi.

Hz Peygamberin Müslümanlara her zaman nurlu yolu gösterdiğini söyleyen Gaynuddin, "Bu nur, Rusya ve Türkiye'nin soğuk dönemi aşmasına yardım etti. Zayıflayan işbirliğimizi aşmamıza yardım etti. Halklarımızın dostluklarını daha da güçlendirdi" diye konuştu.

"PUTİN VE ERDOĞAN HİKMETLİ BİR KARAR ALDI"

Putin ve Erdoğan'ın dün hikmetli bir karar aldıklarını söyleyen Gaynuddin, " Zorluklara rağmen sizler, hikmetli bir karar aldınız. Allah'ın izniyle Rusya ile işbirliğini yeniden başlattınız. Rusya Müslümanları, iki ülke arasında her zaman köprü oluşturdular. Zor günlerde de dostluktan geri adım atmadık. İstenmeyen soğuk dönemde Rusya Müslümanları Rabbimize duacı olduk" diye konuştu.

"RUSYA MÜSLÜMANLARI KAPLERİYLE DESTEKLİYOR"

Türk- Rus ilişkilerinin bugün yeni seviyesinde kurulmasını, Rusya Müslümanlarının tüm kalpleriyle desteklediklerini söyleyen Gaynuddin,"İmtihandan geçen ülkelerimiz, 21. Yüzyılın şartlarında, Avrasyacılık medeniyetinin gerçek kurucuları ve koruyucularıdırlar" dedi. Gaynuddin konuşmasını, Türk, Slav ve diğer halkların dostluğunun daimi olmasını dilerek bitirdi.

ERDOĞAN'DAN JEST

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından fotoğraf çekiminde jest yapıp, Rusya Müslümanları Dini İdare ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'in yanında durarak poz verdi.

 

Haber 7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.