1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya İslam hukuku uzmanları yetiştiriyor
Rusya İslam hukuku uzmanları yetiştiriyor

Rusya İslam hukuku uzmanları yetiştiriyor

Rusya’da önde gelen 3 yüksek okuldan biri olan Yüksek Ekonomi okulunda master dereceli yeni eğitim programı uygulanmaya başladı.

A+A-

Söz konusu, İslam hukuku programıdır. Halihazırda yalnızca Rusya’da değil tüm eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinde de bu konulu master dereceli tek bir eğitim programıdır.

Hukuk fakültesinde bakalorya eğitimi yaptıkları için hukuk konusunda esaslı bilgi sahibi olanlar bu programa göre eğitim yapabilir.

Rusya’da önde gelen İslam hukuku uzmanı olan hukuk doktoru, İslam hukuku konulu master eğitim programı yönetmeni Leonid Sükiyaynen şunları söyledi:. Bakalorya eğitimi yapmış olanlardan birçoğunun İslam konusunda bilgileri kıt. Çünkü hiç bir zaman İslamla bir ilişiği yoktu. Böyleleri için birkaç eğitim programı uygulanıyor. İslam dogmatiğin esasları,İslam medeniyetinin tarihi, Rüsya’da ve çağaş dünyada islam, sözü geçen eğitim programlarıdır. İslam hukuk sisteminden anlayan, kökenleriyle temel prensipleri ve başka hukuk sistemlerinden farklılığı konusunda bilgi sahibi olan hukukcuları yetiştirmek bu eğitim programının amacıdır.

İslam hukuku konusundaki master eğitimi iki yıllıktır. İslam hukuku mesleği olarak seçmekle master eğitimi yapan l5 kişi şimdi ilk yarıyıl sınavları veriyor.

İslam hukuku uzmanları bilgilerini mesleki bağlamda ne alanda uygulayabilir . Çağdaş Rusya’da böyle alanlar çok. Eğitim bunlardan biridir. Dünyevi okulda eğitim yapan kızlar başörtülü desre girebilir mi ‘sorusu Rusya toplumunda yapılan hararetli tartışmaların konusu oldu.

Rusya ve yabancı ülkelerin kuruluşları ve örgütleriyle,yayınevleriyle ve girişimcileriyle ilişkileri hukuk esaslarında kuran Rusya Müslümanlarının diyanet işleri müdürlüklerinin de İslam hukuku uzmanlarına ihtiyacı var.

Dini literatür çalışmalarının yayımlanması, güncel bir sorundur. Bu çalışmalar Şeriat kurallarına dair bilgi sahibi olan uzmanlar tarafından incelenmeli. Leonid Sükiyaynen bu konuya değinherek şunları söyledi:

Rusya devletbaşkanı bu yılın Ekiminde Müslümanların Diyanet işleri müdürlükleri yöneticileriyle görüşürken, bu ciddi soruna değindi. Ayrıca kaydettiği gibi, devlet bazan İslam literatürünün şu veya bu çalışmalarını yasaklama yoluna giriyor. Çok kere bunun ters sonuçları oluyor,. Rusya’nın mevzuatını da iyi bilen İslam hukuku uzmanları, İslam literatürünün bu arada yabancı ülkelerden çevrilmiş çalışmalarının incelenmesine ve Rusya müslümanlarının muhtaç oldukları malzemelerin basıma hazırlanmasına katılabilir.

Rusya Yüksek Ekonomi Okulu 2009-ten itibaren Ulusal Araştırma Üniversitesi statüsüne sahiptir. Birleşik Amerika,Almanya,Türkiye, Çin dahil onlarca ülkenin yüksek okulları onun ortaklarıdır.

Yüksek Ekonomi Okulu kapsamında birkaç araştırma merkezi ve laboratuvar çalışıyor.Orada ekonomik reformların,,eğitim sisteminin,, demografi ve İstatistik sorunlarının analizi yapılıyor.

Leonid Sükiyaynen şunları söyledi: Radikalizm ve İslam sloganları altında uygulanan terör,, İslam dininin kurallarıyla örtülen terorizm sorunu var. Bu tehlikeye karşı koymak için devlet, finansman ve kaçak silah sevkinin yollarını kesme gibi araçları kullanmaktan başka, güçlü bir etki aracı olan ideolojiden yararlanmalı.. Radikaller ve teroristler eylemlerini Şeriat kurallarıyla gerekçelendiriyor. Bu gerekçeler elinden alınmalı. Şeriat kurallarının destrüktif güçlerin elindeki değil,Rusya toplumunun ve Rusya Müslümnlarının elindeki bir araç olması için gayretler gösterilmeli.

Moskova’daki Yüksek Ekonomi Okulunda yetiştirilmeye başlayan İslam hukuku uzmanları bu sorunu çözüme bağlama çabalarına yardım edecek.

Turkish

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.