1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya doğalgazda ön ödemeli sisteme geçti
Rusya doğalgazda ön ödemeli sisteme geçti

Rusya doğalgazda ön ödemeli sisteme geçti

Rus enerji firması Gazprom, Ukrayna’ya doğalgaz satışında ön ödemeli sisteme geçtiğini açıkladı.

A+A-

Gazprom'dan yapılan açıklamada, "16 Haziran TSİ 9.00 itibariyle Ukrayna gaz şirketi Naftogaz ile ön ödemeli sisteme geçilmiştir" denildi.

Açıklamada, "Söz konusu karar, Naftogaz şirketinin ödenmeyen borçları nedeniyle alınmıştır. Şirketin Gazprom'a borcu 4,458 milyar doları bulmuştur. Bu tutarın 1,451 milyar doları Kasım-Aralık 2013, 3,007 milyar doları ise Nisan-Mayıs 2014 dönemlerine aittir" ifadeleri yer aldı.

Ukrayna'nın bugün Rusya'ya gaz borcu için 1,95 milyar dolar ödemesi gerektiğini anımsatan Rus yetkililer, belirlenen sürede herhangi bir ödemenin hesaplarına ulaşmadığını kaydetti.

Medvedev: Ukrayna yapay bir kriz oluşturdu

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, "Ukrayna'ya bir önceki devlet başkanı döneminde olan gaz anlaşmasıyla kıyaslandığında bile daha avantajlı olan şartlar sunuldu. Ancak onlar bu şartları kabul etmedi, görünüşe göre Ukrayna, yapay bir doğalgaz krizi oluşturdu" dedi.

Rusya enerji şirketi Gazprom'un, Ukrayna’ya doğalgaz satışında ön ödemeli sisteme geçmesini değerlendiren Medvedev, "Ukrayna'ya bir önceki devlet başkanı döneminde olan gaz anlaşmasıyla kıyaslandığında bile daha avantajlı olan şartlar sunuldu. Ancak onlar bu şartları kabul etmedi, görünüşe göre Ukrayna, yapay bir doğalgaz krizi oluşturdu" değerlendirmesinde bulundu.

Medvedev, Rusya'nın doğalgaz konusunda Ukrayna ile diyalog kapısını kapatmaması gerektiğini vurgulayarak, Ukrayna'nın biriken borcunu ödemesi durumunda, Rusya'nın görüşmelere yeniden başlayamaya hazır olacağını ifade etti.

Rusya Başbakanı Medvedev ayrıca, Gazprom'un, Ukrayna’nın kendilerine olan 4,5 milyar dolarlık doğalgaz borcunu tahsil edebilmek için Stockholm’daki Uluslararası Tahkim Kuruluna başvurma kararını desteklediğini belirtti.

Ukrayna'dan açıklama

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, doğalgaz boru hatlarının modernizasyonuna ABD'li ve Avrupalı yatırımcıların  katılımına yönelik projelerin hazırlanacağını bildirdi.

Yatsenyuk, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. "Doğalgaz boru hatlarının modernizasyonuna ABD’li ve Avrupalı yatırımcıların katılımına yönelik projelerin hazırlanması için en kısa zamanda çalışmaya başlanacak" diyen Yatsenyuk, bununla ilgili Avrupa Komisyonu ve ABD ile iletişime geçildiğini ifade etti.

Doğalgaz boru hatlarının yüzde 100 devlete ait olması şartıyla yenilenmesine yönelik projelerin yapıldığını belirten Yatsenyuk, modernizasyon projelerine ABD’li ve Avrupalı yatırımcıların davet edilebilmesi için parlamentoda yasal düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Ukrayna enerji şirketi Naftogaz’ın, Rus Gazprom hakkında Stockholm Tahkim Mahkemesi’nde açtığı davaya da değinen Yatsenyuk, davanın olumlu sonuçlanmasının beklendiğini söyledi.

Rusya’nın baskılarına boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Yatsenyuk, "Onlarla geceleri birtakım kağıtlar imzalamayacağız. Çünkü bu kağıtlar milyarlarca doların çıkışına neden olabilir. Görüşmeleri şeffaf ve açık bir şekilde gerçekleştirdik, bundan sonraki politikamız da aynı şekilde, açık, şeffaf,  Avrupalı ortaklarımızla birlikte piyasa şartları çerçevesinde olacak" diye konuştu.

Gazprom’u sübvanse etmeyeceğiz

Ukrayna halkının cebinden Rusya’nın silah satın alması için beş milyar dolar ödemeyeceğini kaydeden Yatsenyuk, " Rusya silahlar, tanklar, uçaklar satın alıpUkrayna topraklarını bombalasın diye Gazprom’u sübvanse etmeyeceğiz. Ukrayna halkı cebinden her sene beş milyar dolar vermeyecek" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.