Roman Ulusal Strateji Belgesi'nde sona gelindi

Roman Ulusal Strateji Belgesi'nde sona gelindi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal politika hedefleri belirleyerek sorunları çözmek amacıyla üzerinde çalıştığı "Roman Ulusal Strateji Belgesi" son aşamaya geldi.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, " Roman açılım süreci" kapsamındaRoman vatandaşlara yönelik eğitim, istihdam, güvenlik, barınma, sağlık ve sosyal politikalar konularında çeşitli çalışmalar yürütüyor. 

Bu çalışmaların başında, Romanlara yönelik sosyal politika hedefleri oluşturularak ilerlemeler kaydedilmesinde önemli katkı sağlayacak "Roman Ulusal Strateji Belgesi" geliyor.

Alınan bilgiye göre, bazı bakanlıkların, kurumların ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da görüşleri alınarak hazırlanan strateji belgesinde son aşamaya geçildi. 

Strateji belgesinde belirlenecek çalışmaların pilot uygulaması öncelikle Sakarya'da yapılacak. 

Yeni bir proje daha yolda

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak çalışmasıyla Roman vatandaşlara yönelik, sosyal koruma ile eğitim, sağlık ve istihdamı birleştirecek yeni bir proje daha hazırlanıyor.

"Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi" adlı projenin, bu yıl içerisinde uygulamaya geçmesi planlanıyor.

Ankara merkezli proje, Romanların en çok bulunduğu Adana, Balıkesir, Hatay, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ'da da uygulanacak.

Projenin hedef grupları içerisinde yoksul ya da yoksulluk riski ile karşı karşıya bulunan dezavantajlı kişiler ile Romanların yoğun olarak yer aldığı gecekondu bölgelerinde yaşayanlar, göçerler yer alıyor.

Roman arabulucu görevlendirilecek

Proje, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, paydaşlar ve toplum arasındaki iletişim ile diyaloğun ayrımcılıkla mücadele amacıyla güçlendirilmesini de ilke ediniyor. Projede, eğitim hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması ve çocukların akademik başarılarının iyileştirilmesinin sağlanması için de çalışmalar yürütülecek.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.