Rögar kapağı 2013'te 9 bin 234 kazaya sebebiyet verdi

Rögar kapağı 2013'te 9 bin 234 kazaya sebebiyet verdi

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, rögar kapaklarının istenmeyen kazalara sebep olduğunu bildirdi.

A+A-

Selçuk Kwapuci'nin haberi:
   
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan TŞOF Başkanı Apaydın, “Sadece 2013 yılında rögar kapağı ve benzeri cisimlerle 9 bin 234, bu tarz cisimlerin etkisiyle yoldan çıkarak 13 bin 234 kaza olmuştur. Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak kotta olması kesin olarak yol kusurları kapsamında kabul edilmektedir. Yeni kazalara meydan vermemek için rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olması zaman kaybedilmeden sağlanmalıdır.” dedi.

“RÖGAR KAPAKLARI ARAÇLARDA HASAR BIRAKIYOR”

Apaydın, şunları kaydetti: "Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak kotta olmasının hasar gören araçların ekonomik ömürlerinden çok değer kayıpları olmaktadır. Hasar gören araçların ikinci el fiyatları düşmektedir. Bu da hiç hasarı olmayan ama sırf rögar kapağı yüzünden aracı zarar gören vatandaşımızı mağdur etmektedir.”

“AVRUPA ÜLKELERİNE DİKKAT”

Yurt dışında rögar kapağı konusunda çok hassas davranıldığını belirten Apaydn, şöyle devam etti: “Avrupa ülkelerinde rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde tutulmasına büyük özen gösterilmektedir. Nadiren gayri nizami rögar kapaklarına rastlanmaktadır. Rögar kapaklarının yol kaplaması üzerinde olması kabul edilebilir bir durumdur. Yeter ki nizami olsun. Rögar kapakları nizami değilse, araçlara verdiği zararlar ve trafik kazaları nedeniyle ekonomiye zarar vermektedir.”

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.