Robot Sophia pandemi nedeniyle seri üretime geçiyor

Robot Sophia pandemi nedeniyle seri üretime geçiyor

Kovid-19 pandemisi gündelik hayatımızı baştan sona değiştirdi. Robotların önemi pandemiyle daha da net ortaya çıktı. Ülkemize de gelen robot Sophia’nın üreticisi olan firma 4 robot modelini seri üretime sokacağını açıkladı.

A+A-

Robot Sophia’nın üreticisi seri üretimle 4 yeni modeli satışa sunacağını açıkladı. Vatandaşlık alan ilk robot olan Sophia, “benim gibi robotlar yaşlı ve hasta insanların bakımını yapabilir” açıklamasını yaptı. Ayrıca robotların iletişim kurabileceğini, terapi verebileceğini ve sosyal yardımların dağıtılmasını sağlayabileceğine dikkat çekti.

2016 yılında dünyaya tanıtılan insansı robot Sophia, kısa sürede viral olarak herkes tarafından bilinir olmuştu. Hong Kong merkezli Hanson Robotics firması tarafından üretilen Sophia ve 3 yeni versiyon bu yıl seri üretime geçecek. 2021’in ikinci yarısında Sophia dahil yeni modellerin üretim bandından inmesi bekleniyor.

Kovid-19 dünyasında otomasyona ihtiyaç var

Reuters'ın aktardığına göre firmanın kurucusu David Hanson, "Kovid-19 dünyasında insanların güvenliği için daha fazla otomasyona ihtiyaç duyulacak" dedi. Pandemi sürecinde robot kullanımının sağlık alanıyla sınırlı kalmayacağını söyleyen Hanson, perakende ve havayolu gibi sektörlerde de robotların işe yarayabileceğini dile getirdi.

Kesin bir sayı vermese de 2021'de büyük küçük tüm robotları satmayı hedeflediğini söyleyen Hanson, "Sophia ve Hanson robotları insana çok benzedikleri için eşsizler. İnsanların fena halde yalnız ve toplumdan izole hissettikleri böyle zamanlarda faydaları dokunabilir" ifadesini kullandı.

Robot Sophia kendisine sorulan 'İnsanlar robotlardan korkmalı mı?' sorusuna, "biri 'Korkulacak tek şey korkunun kendisidir' demişti cevabını verdi. 

KAYNAK: SPUTNİK

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.