1. HABERLER

  2. NUR TALEBELERİ

  3. Risale-i Nur’un basım haklarını Kültür Bakanlığı alıyor
Risale-i Nur’un basım haklarını Kültür Bakanlığı alıyor

Risale-i Nur’un basım haklarını Kültür Bakanlığı alıyor

Risale-i Nur’un basım hakları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na alınıyor

A+A-
Nuray Babacan'ın haberi:
 
Hükümet, önergelerle oldukça genişleyen “vergi ve taşeron” paketini son bir operasyona hazırlanıyor. Gülen Cemaati ile aralarında krize neden olan Risale-i Nur’un basım hakları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na alınıyor. 
 
Düzenleme şöyle:
 
BASIM YETKİSİ BAKANLAR KURULU’NDA
 
Saidi Nursi’nin eseri olan Risale-i Nur’u kimin basacağı hükümet ile Gülen Cemaati arasında uzun zaman tartışmalara neden olmuştu. Cemaatin Risale-i Nur’un basımını hükümetin engellediği şeklindeki kampanyasına karşı hükümet de kitabın cemaat tarafından varislerinden izinsiz olarak ve orijinal halini değiştirerek bastığını iddiasını ortaya atmıştı. Tasarıya yapılacak ekleme ise son nokta konulacak.
 
Yasaya, “Bakanlar Kurulu Kararı ile memleket kültürü için önemi haiz görülen eserler üzerindeki haklar, hak sahiplerinin münasip bir bedel talep etme hakları saklı kalmak kaydıyla, koruma süresinin bitiminden önce kamuya mal edilebilir. Bu hususta karar verilebilmesi için eserin, Türkiye’de veya Türkiye dışında Türk vatandaşları tarafından vücuda getirilmiş olması gerekir” hükmü eklenecek. 
 
Çıkartılacak Bakanlar Kurulu kararında, eser ve sahibinin adı, hakları kullanacak makam veya müessese, hak sahiplerine, talep üzerine ödenecek bedelin nasıl belirleneceği ve bu bedelin hangi kurum tarafından ödeneceği, eserden gelir elde edilmesi halinde bu gelirin hangi amaçla kullanılacağı da yer alacak.
 
Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
20 Yorum
İlgili Haberler