1. HABERLER

  2. NUR TALEBELERİ

  3. Risale-i Nur'dan verilen cevaplar Tayyip beyin sözünden farklı değil!
Risale-i Nur'dan verilen cevaplar Tayyip beyin sözünden farklı değil!

Risale-i Nur'dan verilen cevaplar Tayyip beyin sözünden farklı değil!

Star yazarı Selahaddin E. Çakırgil böyle gördü

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Star yazarı Selahaddin E. Çakırgil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslamın güncellenmesi"ne dair sözleri üzerine açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz'ün yazısını değerlendirdi.

"Yok aslında birbirimizden farkımız.. Hangimiz çelişkide değil ki..." başlıklı yazısında Akgündüz'ün cevabında eleştirdiği konularda aynı düşünceleri paylaştığını belirten Çakırgil, "Sanıyorum, Tayyip Bey’in güncelleştirme sözünü herkes kendisine göre yorumluyor" dedi.

"Cumhurbaşkanı Tayyip Bey’in son konuşması etrafındaki tartışmalar, lehde- aleyhde, daha bir süre derinleşerek de devam edebilir. Çünkü hassas bir mevzu.. Ve Tayyip Bey, bu konularda liyakatli hocaları konuşmaya, meydanı boş bırakmamaya davet ediyor, ‘kimden korkuyorsunuz?' diyor" şeklinde yazan Çakırgil, "Ancak, birileri de, ‘Biz de korkmuyor ve konuşuyoruz..’ diye ortaya çıkıp, aykırı sözler söylediklerinde n’olacak?" diye sordu.

Prof. Ahmet Akgündüz'ün ‘Açık Mektup’ yazdığını hatırlatan Çakırgil, yazıdan yaptığı bazı alıntılarda Akgündüz'ün çelişkiye düştüğünü, yazıdaki Risale-i Nur alıntılarının "teorik söylemler" olduğunu ileri sürdü.

Çakırgil, yazısını şöyle sürdürdü:

"Tayyip Bey’e hitaben.. ‘Muhterem Cumhurbaşkanım! Sizi Allah için seviyor ve 21. Asrın siyasî müceddidi olarak ilan ediyorum..’ dedikten sonra, ‘Ancak.. siz ne müctehidsiniz ve ne de fıkıhçısınız’ diyor ve sonra bazı hocaların ismini vererek ‘(… ve … ) hocalar, Ehl-i Sünnet’i bu bid’at asrında müdafaa eden hocalardır. Ancak, âyet ve hadisleri ve hattâ şer’î hükümleri açıklarken, bazı ifade yanlışlıkları bulunabilir (…)’ dedikten sonra, Tayyip Bey’e hitap ederek, ‘…birileri gibi, Mecelle’de bulunan ‘zamanın değişmesiyle hükümler de değişebilir’kaidesini yanlış anlıyorsunuz.. ‘İslâm’ın güncelleşmesinden bahsetmek’ yâd ellere fırsat vermektir. Zamanın değişmesi ile bazı hukukî hükümlerin değişmesi de inkar olunamaz. Ancak, bundan kasıt, nazarî ve ictihadî hükümlerdir. Kur’an ve Sünnet’in hükümleri güncelleştirilemez.. Mecelle bu esası, ‘zamanın değişmesi ile bazı hukukî hükümlerin değişmesi de inkâr olunamaz’ (…) Ancak, (…) ‘Kur’an ve Sünnet’in açık metinlerinin ihtiva ettiği şer’î hükümlerde ne güncelleştirme ve ne de içtihada cevaz verilemez!’ diyor. 

Görülüyor ki, bu ifadeler de kendi içinde çelişkiler taşıyor. Çünkü, Kur’an, her zaman ve mekâna ve bütün insanlara hitap ettiğini ve her Müslüman da ilahî vahye kendisinin de muhatap olduğunu düşünmesi gerekiyorsa.. Ve, ‘güncelleştirme’ olmayacaksa bunun nasıl olacağı söylenmiyor. 

Sanıyorum, Tayyip Bey’in güncelleştirme sözünü herkes kendisine göre yorumluyor. Bir de, irticalen yapılan o konuşmadaki, ‘14 asır önceki hükümler, güncelleştirilmeden bugüne nasıl uygulanacak?’ şeklindeki söz de yanlış noktalara çekilmeye müsait.. Gerçi, Tayyip Bey o sözüne açıklık getirdiyse de.. 

Prof. Akgündüz yazısının devamında, ‘Kur’an her asırda taze nâzil oluyor gibi tazeliğini ve gençliğin muhafaza ediyor’ diyerek Risale-i Nûr’dan bazı teorik söylemleri aktarıyor ve ‘İslam’ın temel ve değişmez iki kanun koyucusu mevcuttur’ dedikten sonra, bunun Allah kelâmı olan Kur’an ve Hz. Peygamber’in söz, fiil ve takrirlerinden oluşan Sünnet olduğunu belirtiyor ve sonra da, ‘Ancak bu iki kaynak bütün hukûkî meselelerin hükümlerini ayrı ayrı tespit etmemiş ve bazı konularda sadece genel esasları vaz’ederek ayrıntılarını değişen şartlara göre, meşruiyetini kabul ettiği hukukî kaynaklar muvacehesinde, hukukçulara ve zamanın yasama organına terk etmiştir..’ diye uzuuunca bir izahta bulunuyor, kendince.. Ancak, bu izah da, Tayyip Bey’in söylediğinden çok mu farklı? 

236595-001.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
18 Yorum