Risale-i Nur’da Üç Abdullah Çavuş

Risale-i Nur’da Üç Abdullah Çavuş

İsimler, sıfatlar, memleketler, dönemler aynı tek farkları…

A+A-

Ahmet Bilgi'nin haberi:

RİSALEHABER-"Ağabeyler Anlatıyor" kitaplarının yazarı Ömer Özcan'ın titiz bir çalışmasını daha yayınlıyoruz. 

Risale-i Nur’da “Abdullah Çavuş” ismi çok sık geçmektedir. Çün­kü aynı tarihlerde, aynı yerde yaşamış üç Abdullah Çavuş vardır.

Üç Abdullah Çavuş’tan birisi olan Atabeyli Abdullah Sualp Ağabeyimiz 38 sene önce bugün 9 Kasım 1976 tarihinde vefat etmiştir. Tâhirî Mutlu ağabeyle beraber Risale-i Nur’un sayısız nüshalarını matbaa gibi çoğaltıp, muhtaçlara yetiştiren merhum ağabeyimizi rahmet duaları ile anıyoruz.

***

Risale-i Nur Hizmetkârlarından üç Abdullah Çavuş da Ispartalıdır ve üçü de faal nur talebeleridir; her daima Üstadları Bediüzzaman Said Nursi ile irtibat halindedirler. Üçü de askerliklerini “ÇAVUŞ” olarak yapmışlardır.

İsimler aynı; Abdullah…

Sıfatları aynı; Çavuş…

Memleketleri aynı; Isparta...

Yaşadıkları hizmet dönemleri aynı…

Farklı tarafları; Soyadları…

Hz. Üstad yazdığı mektuplarda bu ağabeylerimizi soyadlarıyla değil, ortak adları ve ortak sıfatları olan “Abdullah Çavuş” olarak hitap eder. Bu sebeple Risale-i Nur’da “Abdullah Çavuş” ismi okunduğu zaman, üç şahsiyet birbiriyle karıştırılabilir veya “Abdullah Çavuş” tek bir şahsiyet zannedilebilir.

Risaleleri okurken üç ‘Abdullah Çavuş’un birbirleriyle karıştırılmaması için onların kolayca tefrik edilebileceği ince ayrıntılar vardır. Şöyle ki:

abdullah-kula.jpg

 

Üç Abdullah Çavuş’tan;

Birincisi:

İslam­köylü Hafız Ali’nin komşusu ve akrabası Nur Postası Ab­dullah Kula; (1901-1986)

Nur Postası Abdullah Kula’nın adı, Risale-i Nur’da, Hafız Ali ve Atabeyli Abdullah Çavuşla beraber üç yerde geçmektedir. Hem “Nur postası” olarak, hem de “İslamköylü Hafız Ali ile beraber” zikredilmesinden dolayı, bahsi geçen Abdullah’ın, Abdullah Kula olduğu çok açık ve net olarak kolayca anlaşılabilmektedir. Zaten diğer iki Abdullah Çavuş’un ‘nur postacılığı da yok.

***

abdullah-sualp.20141108173819.jpg

 

İkincisi:

Atabeyli Tâhirî Mutlu’nun komşusu Abdullah Sualp’tır. (1889-1976)

Risale-i Nur’da, Abdullah Sualp’ı, diğer Abdullah Çavuşlardan tefrik etmek için adının yanında zikredilen sıfatlara bakmak yeterlidir. “Tâhir ve Abdullah Çavuş”; “Lütfü’nün bir varisi Abdullah Çavuş”; “Hulusi-i Sâlis Abdullah” ibareleri ile kastedilen, kat’i olarak Abdullah Sualp’tır. Zira Tâhirî ve Lütfü Ağabeyler Atabeylidir ve Abdullah Sualp’ın fiilen, iç içe sıkı münasebetlerinin bulunduğu şahsiyetlerdir. Külliyatta tam on dört yerde adı geçmektedir. 

***

Üçüncüsü:

abdullah-yavaser.jpgBarlalı, Hz. Üstad’ın Barla’da yakın komşusu Abdullah Ya­vaşer; (1895-1960)

Abdullah Yavaşer, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin sekiz senelik Barla hayatı sırasında, yakın komşusu ve talebesi olmuştur. Üstad’ın çok sevdiği ve güvendiği Barla talebelerinden birisidir. Risale-i Nur’da, Abdullah Çavuş olarak sekiz yerde ismi geçmektedir.

NOT: “Abdullah Çavuş”lar hakkında daha geniş bilgi almak için “Ağabeyler Anlatıyor-4” kitabına bakılabilir.

(Ömer Özcan, Ağabeyler Anlatıyor-4)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.