Risale-i Nur aslına uygun basılacak

Risale-i Nur aslına uygun basılacak

Barla Platformu Başkanı Said Yüce, Risale-i Nur'un korunmasına dair iddialara açıklık getirdi

A+A-

Bazı gazete ve haber sitelerinde yer alan "AK Parti Risale-i Nur'ları yasakladı" haberlerine sert tepki geldi. Bediüzzaman'ın Risale-i Nur Külliyatı'nı basmaları için yetki verdiği hayattaki varislerinin başvurusu üzerine alınan bir koruma girişimini "Risale-i Nurların basımı yasaklandı" şeklinde haber yapılması Nur camiasının tepkisine neden oldu. Günümüzde 26 yayınevinin Risale-i Nur Külliyatı bastığı, basımı gerçekleştiren yayınevlerinden bazılarının Bediüzzaman'ın izni dışında eserleri eserleri sadeleştirdikleri ve tahrif ettikleri, bunun üzerine Bediüzzaman'ın varisi ve talebelerinin bu konuda yasal süreç başlattıkları öğrenildi. Barla Platformu Başkanı Said Yüce iddialara açıklık getirdi:

Said Bey, medyada "Risale-i Nurların basımı durduruldu" şeklinde haberler okuduk. Bu iddialar doğru mu?

Risale-i Nurların basımının durdurulması gibi bir durum sözkonusu değil. Bu eserlerin müellifi olan Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerin orjinaline bağlı kalınması gibi bir isteği var. Bediüzzaman'ın tayin ettiği ve bu eserleri basmaya tek yetkili olan varisleri bu konuda Kültür Bakanlığı nezdinde yasal bir girişimde bulunmuş. Yasal düzenleme yapılması ve eserlerin korunması için bu sürecin beklenmesi gerekiyor.

Bediüzzaman'ın şu anda hayatta olan varisleri kimler?

Said Özdemir, Abdullah Yeğin, Salih Özcan ve Hüsnü Bayram. Risale-i Nurları basmaya yetkili olan isimler bunlar.

Peki günümüzde Risale-i Nur Külliyatı kaç yayınevi tarafından basılıyor?

Sanıyorum 26 yayınevi tarafından basılıyor. Bunlardan bazılarının Bediüzzaman'ın yasal varislerinden izin almadan bastıkları biliniyor

Peki Gülen Cemaati'ne yakınlığı ile bilinen bazı yayınevlerinin Bediüzzaman'a rağmen Risale-i Nurları sadeleştirdiğini biliyoruz. Bu yayınevlerinin izni var mı?

Benim bildiğim kadarıyla bu yayınevleri Bediüzzaman'ın hayattaki varislerinden izin almadan basım yapıyor.

Kültür Bakanlığı'ndaki bu süreç nasıl işliyor?

Bediüzzaman'ın hayatta olan varisleri, müellifin arzusuna uygun olarak basılması şeklinde bir müracatta bulunmuşlar. Bediüzzaman'ın eşi ve çocukları olmadığı için Telif Hakları Kanunu'na göre atanmış hak sahipleri basmaya yetkilidir. Bu hukuki dayanakla bundan sonra basılacak eserlerde söz sahibi olmak için bakanlık nezdinden müracatta bulunmuşlar. Kültür Bakanlığı yetkilileri bu başvuruyu değerlendiriyor.

Mahkeme yasal varisleri haklı bulursa Risale-i Nurları sadece bu isimler mi basacak?

Sadece bu isimler, yani yasal varisler basabilecek. Ayrıca varisler isterlerse başka yayınevlerine de bu hakkı kullandırabilecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığı da Risale-i Nurların basımına başlamıştı. Bu durum Diyanet'i etkileyecek mi?

Etkilemeyecek çünkü Bediüzzaman'ın bu konuda açık vasiyeti var. Risale-i Nur Külliyatı'nın devlet tarafından basılmasını istiyor. Bu isteğini iletmesi için dönemin Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Akseki'ye talebelerine gönderiyor. Menderes'e de mektup yazarak bu isteğini bildiriyor.

"AK Parti Risale-i Nurları durdurdu" şeklinde haberler yapıldı. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Sayın Başbakanın bu konudaki tavrı çok net. Risale-i Nurların serbestçe basılmasından yana. Bu konuda İşaratül İcaz'ın 55 yıl sonra Diyanet tarafından basılması konusundaki gayretleri de ortada. Kültür Bakanlığı yasal varislerin başvurusu üzerine bir süreç işletiyor. Bir iki hafta içinde sonuçlanacağını ve yasal düzenlemenin sağlanacağını düşünüyoruz. Böyle bir konunun günlük tartışmalara malzeme yapılmasını da doğru bulmuyoruz.

Sabah

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
11 Yorum
İlgili Haberler