Reuven Rivlin, Filistinlilere terörist dedi!

Reuven Rivlin, Filistinlilere terörist dedi!

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Mescid-i Aksa'ya giren Yahudi yerleşimcileri protesto eden Filistinlileri "terörist" olarak niteledi.

A+A-

Rivlin yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün Tişa BeAv orucuyla Süleyman Mabedinin yıkılışının yasını tutuyoruz. (Mescid-i Aksa avlusunda) ibadet edenlere (Yahudilere) yönelik bugün işlenen terör ve şiddet eylemleri kesin bir dille kınanmalıdır. Bu şekildeki nefret eylemleri tolere edilemez ve Yahudilerin bu mübarek mekanda ibadet etmelerini önlemeye yönelik hiçbir müdahaleye müsamaha göstermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yahudi yerleşimciler, Süleyman Mabedinin yıkılışının anıldığı "Tişa BeAv" adı verilen matem günü dolayısıyla sabah saatlerinde İsrail polisi korumasında Aksa'ya girmişti. İsrail polisinin, tepki gösteren Filistinlilerle müdahalesi sırasında çıkan arbedede çok sayıda kişi yaralanmış ve atılan göz yaşartıcı gazdan etkilenmişti. Olaylar sırasında bazı Filistinliler de gözaltına alınmıştı.
Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum