Refah Sınır Kapısı 4 gün süreyle açılacak

Refah Sınır Kapısı 4 gün süreyle açılacak

1,8 milyon kişinin yaşadığı Gazze'nin dış dünyaya açılan tek kapısı Refah, Mısır tarafından 4 günlüğüne açılıyor

A+A-

Mısır'ın, Gazze'nin dış dünyaya açılan tek kapısı Refah Sınır Kapısı'nı 4 günlüğüne "çift taraflı" olarak geçişlere açacağı bildirildi.

Refah Sınır Kapısı Filistin İdaresi Müdürü Halid eş-Şair, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır makamlarından, Refah Sınır Kapısı'nın pazartesi gününden itibaren 4 gün süreyle geçişlere açılacağı bilgisi aldıklarını belirtti. Şair, bu süre zarfında öğrencilerin, hastaların, oturma izni olanların ve yabancı pasaport sahiplerinin geçişine izin verileceğini belirtti.

Şair, Refah Sınır Kapısı'nın bugün, Mısır'daki bir hastanede tedavi sırasında hayatını kaybeden Siham Rıdvan (53) isimli Gazzeli kadının naaşının nakli için "istisnai" olarak açıldığını da ifade etti.
Mısır güvenlik kaynakları da Refah Sınır Kapısı'nın 17-20 Temmuz tarihleri arasında "çift taraflı" olarak açılması talimatı aldıklarını kaydetti.

Yaklaşık 1,8 milyon kişinin yaşadığı Gazze'nin dış dünyaya açılan 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı, İsrail'in kontrolünde bulunuyor.

Mısır yönetimi Temmuz 2013'teki darbenin ardından güvenlik gerekçeleriyle Refah Sınır Kapısı'nı kapatmıştı. O tarihten itibaren yılda birkaç kez, kısa süreliğine ve çoğu kez tek taraflı açılan kapı, en son 23 Haziran'da 3 gün süreyle çift yönlü açılmıştı.

Dünya Bülteni 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.