Ramazan'da satışlar yüzde 20 arttı

Ramazan'da satışlar yüzde 20 arttı

Ramazan ayında bir önceki aya göre satışlarında bölgelere göre değişmekle beraber ay süresince özellikle Anadolu’da en çok et, Türkiye genelinde ise karpuz, peynir, tatlı, meşrubat, çay, ayçiçek yağı ve patates satıldığını söyledi.

A+A-

Ramazan ayında bir önceki aya göre satışlarında bölgelere göre değişmekle beraber yüzde 35 artış yakaladığını belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, ay süresince özellikle Anadolu’da en çok et, Türkiye genelinde ise karpuz, peynir, tatlı, meşrubat, çay, ayçiçek yağı ve patates satıldığını söyledi.

Ramazan ayı boyunca yerel zincirlerde gıda ürünlerine zam yapılmadığını belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, aynı dönemde toplam satışlarda ise bir önceki yıla göre yüzde 20'ye varan artış yaşandığını söyledi. Yerel zincirlerin Ramazan ayında bir önceki aya göre satışlarında bölgelere göre değişmekle beraber yüzde 35 artış yakaladığını belirten Altunbilek, ay süresince özellikle Anadolu’da en çok et, Türkiye genelinde ise karpuz, peynir, tatlı, meşrubat, çay, ayçiçek yağı ve patates satıldığını kaydetti.

TPF’ye bağlı 17 bölgedeki PERDER derneklerinden alınan bilgiler doğrultusunda, yerel zincirlerde 2014 yılı Ramazan ayına göre satışlarda yüzde 20’ye varan bir artış yaşandığını belirten Altunbilek, “Yine bol bereketli bir Ramazan ayını geride bıraktık. Sezonun açılmasıyla birlikte bakliyat, meyve ve sebze ürünlerinde sepetler bir nebze daha ucuza doldu. Bu yıl Ramazan ayı satışlarında, bir önceki aya göre bölgelere göre değişmekle beraber yüzde 35’lik bir artış yaşandı” dedi.

Altunbilek, “Ramazanda, temel ihtiyaçların yanı sıra beklentilerimiz doğrultusunda alışveriş çekleri, Ramazan kumanyalarına göre daha fazla talep gördü" diye konuştu.

Bu yıl Ramazan ayında yerel zincirlerde et ürünlerine, sebze meyve reyonlarına göre daha çok talep olduğunu belirten TPF Başkanı Altunbilek, et satışlarında söz konusu dönemde yaşanan artışın yüzde 20’ye ulaştığını, özellikle Anadolu’da et tüketiminin arttığını kaydetti. Sıcakların da etkisiyle su ve meşrubat ile manav tezgahında karpuzun en çok satanlar listesinde ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Altunbilek; “Kırmızı ette Ramazan ayı süresince dana kuşbaşı, dana rosto, kuzu kuşbaşı en çok satanlar arasında yer aldı. Meyve-sebze reyonları da oldukça canlıydı. En çok satanlar listesinde karpuz ilk sırada yer alırken, diğer ürünler domates, kavun ve patates oldu. Peynir, süt ve süt ürünleri, ayçiçek yağı, toz şeker, bütün piliç ve Ramazan’ın vazgeçilmezi olan ikramlık tatlıda gerçekleşen satışlarda önemli hareketlilik yaşandı” ifadelerini kullandı.

SÜPERMARKET HAZİRAN 2015 ENFLASYONU RAKAMLARI AÇIKLANDI

Öte yandan Nielsen Türkiye tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen aylık 'Süpermarket Enflasyon Rakamları' da açıklandı. Buna göre tütün ve alkollü içecekler hariç süpermarketlerde paketli hızlı tüketim ürünlerinde Haziran ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre enflasyonu rakamları yüzde 8.9 olarak ölçümlendi. Listede yüzde 15.2 ile yağlar, fiyatı artanlar arasında ilk sırada yer aldı. 

alışveriş, mustafa altunbilek, Ramazan, satış, TPF, Türkiye Perakendeciler Federasyonu

IHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.