Radyo ve televizyon kurum istatistikleri açıklandı

Radyo ve televizyon kurum istatistikleri açıklandı

Toplam yayın saatinin yüzde 58'inde müzik, yüzde 9,2'sini reklamlar, yüzde 7,6'sı haberler yayınlandı.

A+A-

Faal olan radyo ve televizyon kurumu sayısı, 2014 yılında bin 190 olurken, bunların yüzde 77,7'sini karasal ortamda, yüzde 22,3'ünü ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılına ilişkin radyo ve televizyon kurum istatistiklerini yayımladı.

Buna göre, faal olan radyo ve televizyon kurumu sayısı 2014 yılında bin 190 oldu. Bunların yüzde 77,7'si karasal ortamda, yüzde 22,3'ü ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlardan oluştu.

Karasal ortamda yayın yapan kurumların yüzde 79,3'ü radyo yayıncılığı, yüzde 11,7'si televizyon yayıncılığı, yüzde 9'u radyo ve televizyon yayıncılığı gerçekleştirdi. Söz konusu kurumların yüzde 86,8'i yerel, yüzde 8,5'i bölgesel, yüzde 4,6'sı ulusal yayın yaptı.

- İstihdamın yüzde 60,4'ü ulusal yayın yapan kurumların

Toplam istihdamın yüzde 60,4'ünü karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar oluşturdu. Radyo ve televizyon kurumlarında 2014 yılında çalışanların yüzde 15,7'si yerel yayın yapan kurumlarda, yüzde 4,9'u bölgesel yayın yapan kurumlarda görev yaptı. Sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumların toplam istihdamdaki payı ise yüzde 19 olarak belirlendi.

Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde toplam istihdamın yüzde 86,4'ü televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde yer aldı.

Toplam katma değerin yüzde 89,7'sini karasal ortamda ulusal yayın yapan kurumlar sağladı. Radyo ve televizyon kurumlarında toplam katma değerin yüzde 1,6'sını karasal ortamda bölgesel yayın yapan kurumlar, yüzde 1'ini ise karasal ortamda yerel yayın yapan kurumlar gerçekleştirdi. Katma değerin yüzde 7,6'sı ise sadece uydu, kablolu veya internet üzerinden yayın yapan kurumlar tarafından hayata geçirildi.

Programcılık ve yayıncılık faaliyetlerinde toplam katma değerin yüzde 93,9'u televizyon programcılığı ve yayın faaliyetlerinde gerçekleşti.

- Yayın saatinin yüzde 58'i müzik yayını

Karasal ortamda yayın yapan kurumların 2014 yılı yayın süresi 8 milyon 184 bin 370 saat olarak hesaplanırken, toplam yayın saatinin yüzde 74,5'ini radyo yayıncılığı, yüzde 15,4'ünü radyo ve televizyon yayıncılığı, yüzde 10,1'ini televizyon yayıncılığı oluşturdu.

Toplam yayın süresinin yüzde 97,4'ünde yerli yapım programlar yayınlandı.

Yerli yapım programların toplam yayınlanma süresinin yüzde 75,3'ü radyoda, yüzde 9,9'u televizyonda gerçekleşti. Yabancı yapım programlarda ise yüzde 42,9'u radyoda, yüzde 19,1'i televizyonda oldu.

Müzik yayınları toplam yayın saatinin yüzde 58'ini oluşturdu. Müzik yayınlarının yüzde 85,3'ü radyoda yapıldı. Yayın saatlerine göre ikinci sırada yüzde 9,2 ile reklamlar, üçüncü sırada ise yüzde 7,6 ile haberler yer aldı.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.