Prof. Nevzat Tarhan: Gazze'de yaşananlar büyük bir doğumun sancıları

Prof. Nevzat Tarhan: Gazze'de yaşananlar büyük bir doğumun sancıları

Üsküdar Üniversitesi kurucu rektörü, psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Gazze olaylarında insani ve evrensel değerler birdenbire göz ardı edildi." dedi

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da "Modern çağ ailelerinde sosyal ve psikolojik sorunlar ve onları çözme yolları" konulu seminer verdi.

Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kazakistan Toplumsal Kalkınma Enstitüsü ev sahipliğinde düzenlenen seminere, yerel uzmanların yanı sıra üniversite öğrencileri de katıldı.

Seminer sonrası AA muhabirine konuşan Tarhan, yarın da Astana’daki Avrasya Milli Üniversitesinde "değerler psikolojisi" ile ilgili bir konuşma yapacağını aktardı.

KÜRESEL VİCDAN BU İNSANİ DEĞERLERİN ÇÖZÜLMESİNİ KABUL ETMİYOR

Tarhan, insani değerlerin hızla azaldığı dünyada bu konunun önemine dikkati çekerek, "Gazze olaylarında insani ve evrensel değerler birdenbire göz ardı edildi." değerlendirmesinde bulundu.

İnsani ve evrensel değerlerin genetik olmadığına, aslında öğrenilen değerler olduğuna işaret eden Tarhan, "Savaşta sivillerin bu kadar öldürülmesi konusundaki çifte standartlar, değerler konusunun küresel olarak iki yüzlü olduğunu, siyasetteki değerler ile toplumun tavanındaki değerlerin örtüşmediğini gösteriyor. Ama küresel vicdan bu insani değerlerin çözülmesini kabul etmiyor. Onun için bence bu yaşanan olaylar büyük bir doğumun sancıları.” ifadelerini kullandı.

Seminer sonunda, Kazakistan Toplumsal Kalkınma Enstitüsü ile Üsküdar Üniversitesi arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.