PKK Saldırılarının hedefini siyasilere yöneltti

PKK Saldırılarının hedefini siyasilere yöneltti

Türkiye'deki huzur ve güven ortamını baltalamaya yönelik hain saldırılar gerçekleştiren terör örgütü PKK'nın, saldırılarında siyasi partileri ve siyasetçileri de hedef alması tepkiyle karşılandı.

A+A-

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın son günlerde saldırılarını artırdığını, parti yöneticilerine yönelik de saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti.

Dün akşam katledilen AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert'in daha önce de PKK tarafından partiden istifa etmesi yönünde tehdit edildiğini dile getiren Akar, "Bu konuda emniyet bütün teşkilatımızı uyarmıştı. İlçe başkanlarımıza partiden istifa etmeleri yönünde tehditler vardı ancak arkadaşlarımız ne istifa etti ne korktu ne de geri adım attı. İlçe başkanlarımız tehditlere papuç bırakmıyor." ifadelerini kullandı.

Akar, parti il teşkilatının 7 kez bombalı saldırıya uğradığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bu saldırılar bizim azmimiz ve cesaretimizi biledi. Ne korku ne de yılgınlık söz konusu. Çünkü bu memlekete hizmet için siyaset yapıyoruz. Bölgemize ve Diyarbakır'a hizmet getirmeye çalışıyoruz. AK Parti ve devletimizin imkanı bütün Türkiye'de olduğu gibi bölgemize de gelsin istiyoruz. Ama görüyoruz ki dış güçlerin piyonu haline gelmiş olan terör örgütü maalesef bugün Diyarbakır'da bir ailenin daha içine ateş düşürdü. Kimse bu saldırılar karşısında ne korku ne de bir yılgınlık içerisine girmemizi beklemesin. Biz güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz."

"Bu saldırıyı şiddetle lanetliyoruz"

Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bozan, PKK'lı teröristlerin AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert'i katletmesini kınadıklarını söyledi.

Bozan, Türkiye'de yaşayan herkese düşen en büyük görevin dış mihrakların oyunlarına alet olmamak olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: 

"Bu saldırıyı şiddetle lanetliyoruz. Mevcut olan sorun ve sıkıntıların konuşularak çözülmesi gerekir. Bunun da yolu siyasettir. Silah, şiddet ve kan akıtmakla sorun çözülmez aksine bu, sorunu daha da büyütür. Hepimizin mutluluğu birlikte yaşamaktan geçiyor. Ayrılığın, savaşın ve terörün hiçbirimize faydası yoktur. Terör örgütü PKK, sivil, asker ve siyasetçilere yönelik saldırılarına son vermelidir."

"Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi lazım"

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın da şiddetle bir yere varılmayacağını belirterek, siyasetin Meclis'te yapılması gerektiğini söyledi.

AK Parti Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu ile Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert'e yönelik saldırıları şiddetle kınadıklarını bildiren Sayın, "Kimden gelirse gelsin şiddetin her türlüsüne karşıyız. Saldırılar siyasi partilere yönelirse sonuç alınmaz. Bugüne kadar dünyanın hiçbir yerinde ölümlerle sonuç alınmamıştır, alınmayacaktır da. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi lazım. Kürt sorunu çözümü konusunda bir sonuca varmak istiyorsak bunun yeri Meclis'tir." şeklinde konuştu.

 "Terör örgütü PKK emparyalist güçlere hizmet ediyor"

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu ise şunları kaydetti:

"Hakkari’de 1 Kasım'daki seçimde AK Parti 1. sıra milletvekili adayı olan Ahmet Budak'ın katledilmesi sonrası önceki gün Van'ın Özalp ilçesinde AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Muştu, dün de Dicle'de AK Parti İlçe Başkanı Aktert öldürüldü. Bu ölümler emperyalist güçlerin emellerine hizmet eden PKK'nın Kürt coğrafyasını kaosa sürüklemesinden başka bir şey değildir. Siyaset kurumunu hedef alan bu saldırıları kabul edilemez buluyor ve lanetliyoruz."

 "Çukur siyasetinden başarısız oldular, siyasetçilere saldırdılar"

AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda,  siyasileri hedef alan terör saldırılarını kınadı.

DEAŞ, FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerinin hiç bir değerinin olmadığını belirten Soğanda, terör örgütü PKK'nın 30 yıldır bölgede yaşayan halka saldırdığını ve kaos ortamı yaratmak istediğini ifade etti.

Soğanda, PKK terörünün bölgede kendi yandaşları dışında başka siyasi görüşlere yaşam hakkı tanımadığını kaydederek, şunları söyledi:

"Kürtler adına çıkıp yıllardır Kürtleri katlediyorlar. Çukur siyasetinde başarısız oldular bu nedenle sivil ve siyasetçileri hedef alıyorlar. Dünyanın hiç bir yerinde siyasiler hedef alınmaz. Bu saldırılar, onların sonlarının geldiğini gösteriyor. Bizler tüm halkımızla omuz omuza vererek onların karşısında dik duracağız. Onları yaptıklarına pişman edeceğiz. Hiç bir şekilde yılmadık ve yılmayacağız. Şemdinli, Özalp ve Diyarbakır'da partimizin temsilcilerine yönelik bu terör saldırılarını kınıyoruz."

"Terör örgütünün sonu geldi"

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan da yapılan saldırları, terör örgütünün son çırpınışları olarak gördüklerini ifade etti.

Teröristlerin gözlerini "kan bürüdüğünü" belirten Özay, "Halk desteğini tamamen kaybetmiş bir terör örgütü, polis, asker, sivil ve siyasetçi gözetmeksizin saldırılarını arttırdı. Daha çok katliamlar yaparak, korku salmak istiyorlar ama artık terör örgütünün sonu geldi." dedi.

 "Hükümetin projeleri teröristleri rahatsız etti"

AK Parti Hakkari İl Başkanı Nurettin Fırat, HDP ve terör örgütü PKK'nın çukur siyasetinde maskelerinin düştüğünü söyledi.

Fırat, ülkenin birliği ve huzuru için her türlü fedakarlığı yapmayı sürdüreceklerini kaydederek, "Bütün bu saldırılara rağmen hükümetimizin hiçbir projesinde en ufak bir aksama meydana gelmedi. Bu da terör örgütünü rahatsız etti. Bu kapsamda sivil insanları hedef almaya başladılar. Onlar saldırdıkça bizler daha çok güçlenip birbirimize kenetleniyoruz." diye konuştu.

"Asla geri adım atmayacağız"

AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün de Kürtler adına ortaya çıktığını savunan terör örgütü PKK'nın Kürtleri katlettiğini belirtti.

Yaşananları "terör örgütünün son çırpınışları" olarak değerlendiren Ergün, "Özalp, Şemdinli ve Diyarbakır'da öldürülen parti temsilcilerimiz de Kürt değil miydi? Bu terör örgütü tamamen Kürt düşmanıdır. Bölgedeki siyasileri yıldırmaya çalışıyorlar. Ama bizler asla geri adım atmayacağız. Daha etkin bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İnsanları çocuklarının gözü önünde öldüren başka bir terör örgütü göremezsiniz. Bunlar, döktükleri kanda boğulacaklar." dedi.

"Provokasyon yapılmak isteniyor"

Hür Dava Partisi Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan ise "Terör saldırılarına maruz kalan vatandaşların da görüşlerine yer verilerek yeni süreç başlatılmalıdır. Terör örgütü daha önce siyasilerin hedef alınması konusunda tehditler savurmuştu. Bölgede ciddi bir plan ve provokasyon yaratılmak isteniyor. Bu nedenle güvenlik önlemleri daha çok arttırılmalıdır. İnşallah bu saldırılar en kısa sürede son bulur." diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.