Pirinç vurgunu

Pirinç vurgunu

Gözünü kâr hırsı bürüyen hileciler, yine vatandaşın sofrasına göz dikti. İthal, düşük kaliteli ucuz pirinç, yerli ürün ile karıştı, yüksek fiyata satıldı

A+A-

Vatandaşın sofrasına göz dikenler yine hortladı Vatandaşın sofrasına göz dikenler yine hortladı. Hileciler bu sefer pirince dadandı. Sahtekarlar, düşük kalite ithal pirinci yüksek fiyattan 'Osmancık' diye sattı. Tüketicilerden de şikayet yağdı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son günlerde pirinçte, Osmancık çeşidine benzeyen, ithal, düşük kaliteli ucuz pirinçlerin yerli ürünle karıştırılarak, yüksek fiyattan satıldığı yönünde yoğun şikayetler aldıklarını belirtti. Bayraktar, birtakım çevrelerin, haksız kazanç elde etmeye çalıştığı gibi, tüketicileri de mağdur ettiğini söyledi. Kalitenin bozulmasıyla tüketicilerin pirinçten uzaklaşmasının tüketimi olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Bayraktar, bundan en çok zarar görenin üretici olacağına işaret etti. 

OYUN BOZULMALI 
Çeltik hasadına az bir zaman kala, rekoltenin de yüksek beklendiği bir ortamda yaşananların oldukça manidar olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Üreticilerimizin ekmeğine, tüketicilerimizin cebine göz dikenler karşılarında bizleri bulacak" dedi. Bayraktar, "Konunun tüm tarafları bu sahteciliğin üzerine gitmeli, denetimler artırılarak birilerinin üretici üzerinden haksız kazanç elde etmesi, tüketiciyi de mağdur etmesi engellenmeli; bu oyun bozulmalı" ifadesini kullandı.

ÜRETİM ARTTI
TZOB Başkanı Bayraktar, çeltiğin Türkiye'nin toplam hububat üretiminden yüzde 2.5 oranında pay alarak buğday, arpa ve mısırdan sonra dördüncü sırada yer aldığı bilgisini verdi. Çeltik üretimin giderek yaygınlaştığını ifade eden Bayraktar, geçen yıl 830 bin ton olan üretimin bu yıl 920 bin tona çıkmasının beklendiğini, yeterli potansiyel olmasına ve geçmiş yıllara göre üretimin artmasına rağmen halen yüzde 20 üretim açığı bulunduğunu, bunun ithalatla karşılandığını anımsattı.

Takvim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.