Peygamberimiz (asm) sıkıntılı hallerde namaza yönelirdi

Peygamberimiz (asm) sıkıntılı hallerde namaza yönelirdi

Hatipoğlu, Efendimizin (asm) bu tavrıyla daimi bir uyanıklığa davet ettiğini ifade etti

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, namazın sadece bir ibadet olmadığını, aynı zamanda arınma ve huzur bulma yolu olduğunu belirterek, "Sıkıntıları aşmada sığınılacak bir limandır" dedi.

Sabah'taki yazısında Hz. Peygamberin (s.a.v.) önemli bir sıkıntı ile karşılaştığında hemen namaza yöneldiğine dikkat çeken Hatipoğlu, "Namazla o sıkıntıyı aşardı. Hz. Huzeyfe böyle diyor; Hz. Peygamber (s.a.v.) bir musibet ve sıkıntıyla karşılaştığında hemen namaz kılmak için ayağa kalkardı. Özellikle geceleri şiddetli bir rüzgâr estiğinde mescide çekilir sürekli namaz kılardı. Rüzgârın şiddeti dininceye kadar namaza devam ederdi. Ve şunu hatırlatırdı: "Daha önce helak olan bazı kavimler sert ve savuran rüzgârla helak oldular." dedi.

Efendimizin (asm) bu tavrıyla daimi bir uyanıklığa davet ettiğini ifade eden Hatipoğlu, yazısını şöyle sürdürdü:

"Kişi hiçbir şeyden emin ve güvende olmamalı. Çünkü kendinizi en güçlü ve en güvende hissettiğinizde bazen sağa-sola savrulur ve kaybedersiniz.

"Kur'an gelecek musibet, bela ve sıkıntılara karşı iki yol öneriyor. Şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler! Sabırla ve namazla Allah'tan yardım isteyin." (Bakara,153).

"Sabır ve namaz! Telaşlanmamak, teenniyle, düşünerek, tasarlayarak, hesap ederek, hareket etmek ve sonra da namazla yardım kapısını zorlamak. Çünkü namazda kul, Yüce Rabbiyle konuşurken aynı zamanda Rabbe en yakın olduğu anda -secdede- derdini Rabbinin makamına arz eder.

"Sahabe de olağanüstü bir sıkıntıya düştüğünde mutlaka namazla bu hali aşardı. Hz. Peygamberinin eşinin vefatını duyan Hz. Abdullah secdeye varmış ve "bu bir felakettir. Hz. Peygamber felaketleri namazla aşın buyurdu" demiştir.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.