1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Peygamberimiz (asm) döneminde Mekke böyleydi
Peygamberimiz (asm) döneminde Mekke böyleydi

Peygamberimiz (asm) döneminde Mekke böyleydi

Mekke'de bulunan Hira Market Merkezi'nde Efendimiz (s.a.s.) dönemi Mekke'si yansıtılıyor

A+A-
Sene miladi 610'lar...Ortada bütün güzelliği ile Kabe. Kabe'nin hemen yanında zemzem kuyusu. Az ilerde Efendimiz'in (s.a.s.) doğduğu ev, biraz gerisinde ise evlendikten sonra Hazreti Hatice ile birlikte kaldığı ev. Kabe'nin diğer tarafında Hazreti Ebubekir ve Hazreti Ömer'in evleri. Safa ile Merve. Dar-ul Erkam, Dar-un Nedve.
 
KABE VE ÇEVRESİ BİREBİR YANSITILMIŞ
 
Bütün bunlar Mekke'de Hira Maket Merkezi'nde sergileniyor. Merkezde Efendimiz (s.a.s.) dönemi Mekke'si yansıtılıyor. Hira mağarasının eteklerinde kurulan müzede Hazreti Peygamber döneminin evleri, tepeleri, yolları ve yaşam şartları maket ve fotoğraflarla gelen ziyaretçilere anlatılıyor. Makette, Kabe ve çevresi birebir yansıtılmaya çalışılmış.
 
ZİYARETÇİLER O KUTLU GÜNLERE GÖTÜRÜLÜYOR
 
Gelen ziyaretçilere Efendimiz dönemi Mekke'sini anlatan görevli Yunus Erol, Mekke'nin etrafının dağlarla çevrili olduğunu belirtiyor. Şehrin, 5 bini büyük dağlardan, 7 bini de tepelerden oluştuğunu anlatan Erol, maket ile kutsal şehrin kuşbakışı gösterildiğini kaydetti. "Efendimiz (s.a.s.) dönemindeki Mekke, bu şekildeydi." diyen Erol, müze ile ziyaretçilerin o kutlu günlere götürüldüğünü dile getirdi.
 
DEĞİŞİM, 3 AYRI MİNYATÜRDE GÖSTERİLİYOR
 
Müzede, Kabe'nin tarih boyunca geçirdiği değişimler de maketle gösteriliyor. 3 ayrı minyatür ile Kabe'nin Hz. İbrahim, Peygamber Efendimiz ve Abdullah ibni Zübeyr dönemindeki hali yansıtılıyor. Müzenin duvarlarındaki fotoğraflarda ise Kabe'nin ve çevresinin Osmanlı'dan bu yana geçirdiği değişimler gösteriliyor.
 
Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.