Peygamber sevgisi iktidar ve muhalefeti bir araya getirdi

Peygamber sevgisi iktidar ve muhalefeti bir araya getirdi

Diyanet İşleri Başkanlığının 20 yılı aşkın süredir kutladığı 'Kutlu Doğum Haftası' cumhurbaşkanı, başbakan, ana muhalefet lideri ve siyasi parti temsilcilerini bir araya getirdi.

'Affetmek kötülüğü unutmaktır'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca "Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" temasıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kutlu Doğum Haftası'nın açılış programında konuştu.

Mehmet Görmez, bugünü "bir gölgelik hükmünde olan dünya hayatlarında imtihanlarla geçecek kısacık ömürleri süresince hep yollarını aydınlatacak Kerim Kitab'ın 'sirac-ı münir' diye adlandırdığı ışık saçan kandilin yanmaya başlayışını yeniden hissedecekleri bir haftanın başlangıcı" olarak niteledi. 

Görmez, bu yılın temasını "Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" şeklinde belirlediklerini kaydederek, bu konuyu belirlerken insanlığın ortak yurdu ve evi olan dünyanın herkesçe bilinen küresel ölçekte yaşadığı büyük acıları, büyük sıkıntıları göz önünde bulundurduklarını aktardı. 

"Düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşlik"

Görmez, bu konuyu belirlerken her şeye rağmen bir umut adası olmaya devam eden Türkiye'yi, milletçe yaşadıkları sorunları, birlikte yaşama ahlakını ortaya koymada zaman zaman yaşadıkları ciddi zaafları da dikkate aldıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu vesileyle kin ve nefret yerine merhamet ve adaleti, düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşliği, riyakarlık ve gösteriş yerine içtenlik ve samimiyeti ikame etmek, zedelenen insan haysiyet ve onurunu yüceltmek için birlikte yaşama ahlak ve hukukunu yeniden gözden geçirmeye bir fırsat olsun istedik. Ancak ben bugün konuşmamda, küresel ölçekte ulusların, dinlerin, kültürlerin, medeniyetlerin arasında birlikte yaşama ahlakı açısından yaşadığımız krizlerden söz etmeyeceğim. Ben bugün, Müslüman, Hristiyan, Yahudi, Rum, Ermeni vesaire din mensupları arasındaki sorunlardan söz etmeyeceğim."

Görmez, bugün İslamofobyanın nasıl bir nefret ve düşmanlığa dönüştüğünden, İslam coğrafyasında yanan ateşten, mezhep çatışmalarından Hazreti Peygamber'in ensar ve muhaciri nasıl kardeşler topluluğu haline getirdiğinden bahsetmeyeceğini belirterek, konuşmasında bu konuların tek sebebi olan bireysel ve kişisel boyutuna vurgu yapmak istediğini aktardı.

 "Gönül dünyamızı ihmal ediyoruz"

"Biz zaman zaman büyük söylemlerle sorunlarımızın küresel ve evrensel boyutları üzerinde yoğunlaşırken, birey olarak nefsimizden, gönül dünyamızdan kaynaklanan sebepleri ihmal ediyoruz" diyen Görmez, ülkeleri ve diğer ülkelerin sorunlarıyla uğraşırken, kendi beden ülkelerini, ruh ve gönül dünyalarını, öz vicdanlarını ihmal ettiklerini vurguladı. 

Affetmenin Allah'ın şanından olduğunu dile getiren Görmez, kendilerinin en azılı düşmanlarını bile affeden rauf ve rahim olan bir peygamberleri olduğunu, Hazreti Peygamber'in hep affedici olduğunu ve affetmeyi öğrettiğini, affetmenin onun en çok yaptığı dua olduğunu vurguladı.

Görmez, "Bizler Resul-ü Ekrem Efendimizin Taif dönüşü kendisini taşlayanları affetmesinin ötesinde onlara dua ettiğini hep anlatıp dururuz. Ama biz bir kelimeyle benliğimize dokunanları bile affetmeyi düşünmeyiz. Biz bugün gönül kırıcı bir sözden dolayı bile birbirimizi affetmeyi bilmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

"Tek dinimiz İslam'dır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına, "Allah'ın salat ve selamı, efendimiz, rehberimiz, canlar canı Muhammed Mustafa'nın ve ehlibeytinin üzerine olsun" diyerek başladı.

"Allah'ın selamı, Ashab-ı Kiram'ın ve 14 asırdır insanlığı aydınlatan tüm alimlerin, evliyaların, gönül insanlarının üzerine olsun" diyerek sözlerine devam eden Erdoğan, "Doğumunun sene-i devriyesinde, Kutlu Doğum'u bir kez daha idrak ettiğimiz için Rabbime hamd-ü senalar ediyorum" dedi. 

"Batı toplumları ciddi bir inanç buhranı yaşıyor" 

Günümüz dünyasında çetin bir imtihan verildiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Zulmün, katliamın, terörün ve işkencenin ve daha nice dinimizce ve elbette Peygamberimizce kötülenmiş, yasaklanmış fiilin dünyanın dört bir yanında her gün, her an işlendiği bir dönemden geçiyoruz. Batı'da giderek yaygınlaşan İslamofobi, kitabımız ve Peygamberimiz başta olmak üzere tüm kutsallarımıza yönelik topyekün bir saldırı haline dönüşüyor. Kendileri ciddi bir inanç buhranı yaşayan Batı toplumlarının İslamı ve Müslümanları hedef alarak, buradan çıkış yolu aramak gibi çok yanlış bir yola girdiklerini üzüntüyle müşahede ediyoruz."

Terör örgütlerinin, İslam dünyasını büyük sıkıntılara maruz bıraktığını vurgulayah Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bilhassa açık ve net söylüyorum, DEAŞ gibi terör örgütlerinin yol açtığı tahribat, İslam düşmanlarının çabalarını dahi geride bırakacak düzeye ulaşmış durumda. Bu tür gelişmeler, Müslümanları daha büyük sıkıntılara maruz bırakmanın ötesinde, olumlu herhangi bir amaca hizmet etmiyor. İslam'a, tam aksine, yanlış bakışlar getiriyor."

"Mezhepçilik İslam dünyasını paramparça etti"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezhepçiliğin şu anda İslam dünyasını, ümmeti paramparça ettiğini ve bunu bizzat yaşadıklarını ifade ederek, şu anda bunun Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de, Yemen'de görüldüğünü ve acımasızca Müslüman'ın Müslüman'ı öldürdüğünü söyledi. 

Bunun sadece mezhebi farklılık nedeniyle olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bu kadar açık ve net. Bunları bizzat siyasetçi olarak biz de yaşıyoruz. Kendileriyle bunu konuşuyoruz. Açık ve net, bizim Sünnilik diye bir dinimiz yoktur. Bizim Şia diye bir dinimiz yoktur. Bizim tek dinimiz İslam'dır. Bunu böyle bilmemiz lazım. Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte. Sıkıntı burada" dedi. 

İstanbul’da gerçekleşen Kutlu Doğum Haftası resmi açılış programına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, gül takdimiyle sona erdi.

aa

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum