Peygamber Efendimizin (asm) Ramazanda bir günü nasıl geçerdi?

Peygamber Efendimizin (asm) Ramazanda bir günü nasıl geçerdi?

Hz. Peygamberin (asm) Ramazan ayında geçirmiş olduğu bir günü (24 saat, gündelik işler, namaz, oruç, iftar, sahur, teravih vb.) nasıl geçerdi?

On bir ayın sultanı ramazana iki gün kaldı. İlk teravih namazı 22 Mart Çarşamba günü kılınacak, 22 Mart'ı 23 Mart'a bağlayan gece sahura kalkılacak ve aynı gün ilk iftar yapılacak.

Hz. Peygamberin (asm) her zaman ibadette en ileri derecede olduğunda şüphe yoktur. Bu sebeple, onun normal ibadetine ilave olarak Ramazan ayında yaptığı ibadetleri şöyle sıralamak mümkündür:

a. Sahura kalkmayı ihmal etmezdi. Bunu başkasına da tavsiye ederdi.

"Mutlaka sahura kalkın, çünkü sahurda bereket vardır." (Buharî, Savm, 20).

b. Her gün Kur'an okurdu. Özellikle Hz. Cebrail (as) ile mukabele şeklinde okurdu.

c. Ramazan boyunca cömertliği kat kat artardı.

Bu iki hususu aşağıdaki hadiste görebiliriz:

İbn Abbas anlatıyor: "Hz. Peygamber (a.s.m) hayır konusunda insanların en cömerti idi. Özellikle Ramazan ayında Hz. Cebrail (as) ile görüştüğünde bu cömertliğinin sınırı olmazdı. Hz. Cebrail (as) ile görüşmesi ise, Ramazan ayı boyunca her gün gerçekleşirdi. Onun da hayır-hasenattaki cömertliği esen rüzgâra benzerdi." (Buharî, Savm, 7).

d. Teravih kılardı.

Hz. Aişe’nin (ra) bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (a.s.m), üç gece mescitte insanlara teravih namazı kıldırdı. Her gece cemaat daha da kalabalıklaşıyordu. Dördüncü gecede mescit insanları almamaya başladı. Cemaat Hz. Peygamberi (a.s.m) beklerken, o yalnız sabah namazına gitti. Namazı kıldırdıktan sonra, cemaate döndü ve "Sizin durumunuz / camiye geldiğiniz bana gizli değil, ancak ben teravih namazının size farz kılmasından korktum. Çünkü bu size çok ağır gelecek" diye buyurdu.

Ramazanda onun gece namazını (ki teravih de bir gece namazıdır) kaç rekat kıldığını soranlara Hz. Aişe (ra), "O ne Ramazanda ne de onun dışında, vitir beraber on bir rekattan daha fazla kılmazdı" diye cevap vermiştir. (bk. Buharî, Teravih,1).

e. Ramazanın son on gününde itikâfa girerdi. (bk. Buharî, İtikâf, 1).

f. Kadir Gecesi için ayrı bir ihtimam gösterirdi. Aslında bu itikâfı da daha çok Kadir Gecesi'ni ihya niyetiyle yapıyordu. Nitekim, Ebu Said el-Hudrî'nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (a.s.m), daha önce Ramazanın onu ile yirmisi arasındaki on günde itikâfa girmiş ve 20. güne geldiğinde ise, "Bana Kadir Gecesi gösterildi, sonra unuttum; artık onu Ramazanın son on gününde arayın." buyurmuştur. (Buharî, İtikâf, 9).

Sorularla İslamiyet

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.