Perakendenin yeni gözdesi e-ticaret'

Perakendenin yeni gözdesi e-ticaret'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, internet üzerinden satış yönteminin perakende piyasasının hızla gelişen önemli bir parçası olduğunu belirterek, "Artık teşvik verilirken teknoloji kullanımı belirleyici

A+A-

Türkiye'de internet kullanıcı sayısınun 37 milyonu, sanal mağazalarda satış yapan site sayısının da 15 bini geçtiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "E-ticaret geçen yıl yapılan 41 milyar 883 milyon TL'lik satış hacmiyle perakende sektörünün önemli bir parçası oldu. 2015 yılının ilk 6 ayında ise 26 milyar liraya yakın alışveriş yapıldı. Esnaf ve sanatkarımız ile e-ticaret KOBİ'lerimizin yeni pazarlar bulmasına, markalaşmasına ve tanıtımına yardımcı olan bir yöntemdir. Artık teşvik verilirken teknoloji kullanımı belirleyici olacak" dedi. 
Büyük şehirlerde hacmi büyüyen e-ticaretin hızla Anadolu'ya da yayılmaya başladığını belirten Palandöken, “Yeni pazarlara açılma, satışları büyütme ve yeni markalar yaratmanın bir yolunun e-ticaretten geçtiğini artık herkes öğrenmeye başladı. E-ticaret 2014 yılında yüzde 25 büyüdü. Bu yılın ilk yarısında yerli kredi kartlarıyla internetten 25,7 milyar lira harcama yaptık. İşlem başına tutar yüzde 11 artarken, işlem sayısı 126 milyonu geçti. Geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı ise yüzde 32,7 artış ile 25 milyar 712 milyon lira oldu. Yani Anadolu'da ticaret yapan KOBİ'ler pazarlarını müşteri sayılarını artırmak, markalaşmak, hatta dünya piyasalarından müşteri bulmak için sanal sitelerden satış yapmaya başladılar. E-ticarette aracının olmaması, stok, kira, eleman gibi operasyon maliyetlerini düşürüyor. Bilinen büyük firmalar bile AVM'lerde yüksek maliyetle kiraladıkları dükkanlarından daha fazla ciroyu e-ticaret yoluyla sanal mağazalardan yapıyorlar” diye konuştu.

“E-TİCARET HER YIL ARTIYOR”

İnternet üzerinden kredi kartlarıyla yapılan e-ticaretin her yıl düzenli olarak arttığına işaret eden Palandöken, “Yerli kartlarla yurtiçi ve yurt dışında internet üzerinden yapılan işlem sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,3 arttı. İnternette yerli kartlarla işlemlerin tutarı ise yurtiçinde 23 milyar 566, yurt dışında 2 milyar 146, toplamda ise 25 milyar 712 milyon liraya yükseldi. Geçen yılın aynı dönemindeki işlem tutarı 19 milyar 372 milyon liraydı. Yerli kartlarla yurtiçi ve dışında internet üzerinden işlem tutarı, 2010'da 11 milyar 786 milyon, 2011'de 17 milyar 984 milyon, 2012'de 24 milyar 787 milyon lira olarak gerçekleşmişti. Buna göre bu yılın ilk yarısındaki işlem tutarı, 2010 yılının iki katını bulurken, 2012'nin tamamını da geçmiş oldu. Yurtiçi ve yurt dışında yerli kartlarla ödeme işlemi başına tutar ise 204 lirayı buldu. Buna göre geçen yılın aynı döneminde 183 lira olan işlem başına tutar, yüzde 11 artış gösterdi. Yerli kartların yurtiçi kullanımında 222 lira olan işlem başına tutar, yurt dışı kullanımında ise 106 liraya geriledi” şeklinde konuştu.  

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.