Patates üreticisine ihracat desteği

Patates üreticisine ihracat desteği

İzmir'in Ödemiş İlçesindeki patates üreticisinin ürününü tarlada bırakmaması için harekete geçen Köy Koop, Avusturyalı bir firma ile anlaşma imzaladı. Patates belirli bir taban fiyat üzerinden ekilerek Avrupa'ya ihraç edilecek.

A+A-

Köy Koop Başkanı Muhittin Akbulut, Avusturya Norovit Firması sahibi Ackerl Hans, Türkiye Temsilcisi Erel Gürsel, Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı ve üreticilerin katılımıyla düzenlenen toplantı Ödemiş Belediyesi Nikah Salonunda yapıldı. Ödemişli üreticilere planlı ve taban fiyatlı üretim yapılacağının müjdesini veren Köy Koop Başkanı Muhittin Akbulut, patatesin her yıl farklı fiyatlardan satılmasının önüne geçeceklerini ifade etti. Akbulut şöyle dedi:

"Patatesin fiyatı bu yıl 10 kuruş, öbür yıl 20 kuruş olsun istemiyoruz. Bu yıl ekimde, 1 milyon tonluk bir azalma olunca, fiyatlar bu yıl toprak altında 1 lira 70 kuruşu buldu. Gelecek yıl herkes ekecek ve fiyatlar düşecek. Bu kısır döngüyü ortadan kaldırmak için bir fırsat yakaladık. Taban fiyatlı patates ekeceğiz. Taban fiyatımız 62 kuruş. Fiyat 10 kuruşa da düşse biz aynı fiyatla alacağız. Banka teminatlı ekim yaparak, üreticiye ziraat mühendislerimizle bir reçete verip buna göre üretim yapmalarını sağlayacağız."

Patatesin yarısına talip olacaklar

Bu yıl 250 dönümlük alanda bin veya bin 750 tonluk deneme üretimi yapılacağını açıklayan Köy Koop Başkanı Muhittin Akbulut, sonraki dönemde Ödemiş patatesinin yarısına talip olduklarını dile getirdi. Norovitin daha yüksek fiyatla satması durumunda üreticinin de yüzde 30 civarında kar elde edeceğini vurgulayan Akbulut, patateslerin özel çuvallarla tarladan sarılıp Avrupaya götürüleceğini belirtti.

Patatesler tarlada kalmayacak

Avusturyalı Norovit firmasının Türkiye temsilcisi Erel Gürsel de, firma sahibi Ackerl Hansın Avrupada 100 bin dönüm organik üretim yaptığını, Avrupa piyasalarında organik patates, havuç ve soğanın yüzde 90 pazar payına hakim olduğunu söyledi. Ödemişte de organik patates başta olmak üzere çeşitli üretimler yapacaklarını dile getiren Gürsel, şöyle konuştu:

"Taze patates depolarda çürüyor. İngiltere bu patatesi bizden istiyor. Bunu değerlendireceğiz. Boyu 3 santimin altında olan patatesler tarlada bırakılıyor. Biz bunu İngiltereye pazarlayacağız. Başarılı olup organik patatese geçince, taban fiyat 62 kuruştan 1 liraya kadar yükselecek ve üreticinin alın teri değer kazanacak."

Ödemiş halinden faturalı ve sertifikalı patatesin yurt dışına satılacağını ifade eden Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin ise, belediyenin üreticinin yanında olduğunu belirtti.

Toplantının sonunda firma yetkilileri ile Köy Koop arasında anlaşma imzalandı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.