Papazın oğlu Risale-i Nur okursa

Papazın oğlu Risale-i Nur okursa

Kanada'dan güzel haberler var

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Esselamu Aleyküm Ve rahmetullahi Ve berekatuhu ebeden daima.

Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Edmonton şehrinden binler selam eder, buradaki Nur hizmetlerinden bir kısım bahsetmek isteriz. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki buralarda ne kadar ihtiyaç olduğunu gerek Nur Medreseleri gerek hizmet-i imaniyenin ve İslamiyenin fedakâr gönüllü insanları ve nur talebelerin burda olmalarının ne kadar ihtiyaç olduğunu ifade etmek isteriz.

Edmonton Risale-i Nur Medresesi

Yaklaşık 3 ay evvel Nur Medresemizi Allah'ın inayeti ile Edmonton şehrinde açmış bulunmaktayız. Medrese-i Nuriyemiz Kanada'nın dünyaca meşhur Alberta Üniversitesine 15 dakika mesafede olması üniversite hizmetleri için çok iyi bir zemin teşkil ediyor. Medresemizi açar açmaz üniversitede okuyan yabancı bir kardeşimizin de medresemizde kalmak istemesi böyle Nur medreselerinin buralarda ne kadar ihtiyaç olduğunu bir kez daha bize gösterdi. Kalan kardeşimizin Risaleleri okumaya başlaması ile Risalelerle alakalı söylediği şu cümle çok manidardı: "Bediüzzaman diğer ulemaya benzemiyor çünkü Bediüzzaman kırık bir bacağı tekrar kırmıyor, kırık bacağı tamir ediyor."
 
Alberta Üniversitesindeki Kur'an-ı Kerim ve Risale-i Nur dersleri

Dünyanın sayılı üniversitelerinden olan Alberta Üniversitesinde zaman zaman ordaki yerli-yabancı kardeşlerle yaptığımız dersler ve ayriyeten Risale-i Nurun üniversite gençliğine ne kadar lazım ve elzem olduğunu Türkiye'den akademik çalışma yapmak isteyen abiler ve kardeşlerimizi can-ı gönülden buralara bekler buralardaki hizmet zeminine de gayretleri, şevkleri ile hizmetlere sahip çıkmalarını temenni ediyoruz.

Haftalık Mutad Derslerimiz

Elhamdülillah Cenab-ı Hak günlerimizi bereketlendiriyor. Haftanın bir günü Türkçe bir diğer günü İngilizce derslerimiz var, takib edenler var, devam ediyoruz.

İngilizce derse gelen kendisi sonradan İslamiyeti ciddi araştırmalar neticesinde kabul etmiş ve babası da Papaz olan abimizin derse katılımları ve Risale-i Nuru okuması ile beraber gittiğimiz bir çok yerde Üstadı "Türkiye'deki müceddid" diye tanıtması, ayriyeten Üstadımıza ve Risale-i Nura duyduğu muhabbet görülmeye değer. Ve bazı tanıştıklarımız arasındaki bulunan aslen Çinli birinin Risale-i Nuru okuduktan sonra "artık ben İnanıyorum" demesi ve ağaçlardan ve çiçeklerden bahsederek örnek göstermesiyle bu asır insanının Risale-i Nura ne kadar muhtaç olduğunu gösteren yaşadığımız bir çok örneği burda göstermek istedik.

Kendileri aslen Somalili fakat Kanada vatandaşı olan bir aileye takdim ettiğimiz Risale-i Nur vasıtasıyla annelerinin bize gelip "çocuklarımı artık uyutamıyorum, Risaleleri bitirmeden yatmak istemiyorlar" demesi bizleri gülümsetti.

Ayriyeten bir abimizin hapishanelere gitmesi haftada bir gün orda Cuma kıldırması ve hutbede Risale-i Nurlardan okuyup diğer mahkumlara da Risale-i Nurları devletin eliyle takdim edilmesi, gerçekten hapishanedeki mahkumların Risale-i Nurlara ne kadar muhtaç olduklarını ve mahkumların arasında Risale-i Nurların peynir ekmek gibi gittiğini telaffuz etmeleri Üstadı  buralarda ayakta alkışlamamıza vesile oluyordu. Bazı mahkumların Risale-i Nur külliyatı istemeleri ve bazı mahkumların da Risale-i Nuru okuyup Kur'an'a iman etmeleri ve iman tazelemeleri gibi hadiselerden bir kaçını sizinle paylaşmak istedik.

Elbaki hüvel baki
Risale-i Nur Talebeleri/Kanada-Edmonton

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
6 Yorum