Palakoğlu: 'Eğitime öncelik veriyoruz'

Palakoğlu: 'Eğitime öncelik veriyoruz'

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, “Yurt dışındaki camilerin bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları ile devam eden projeler için 200 milyon dolar kaynak ayrılmıştır” dedi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından Sapanca’da “Yurtdışı Din Hizmetlerinde Yeni İletişim İmkânları ve Eğitim Paradigmalarımız” başlığıyla gerçekleştirilen Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı’nda konuşan Palakoğlu, vakfın Türkiye’de 999 Şubesi ile dünyada 102 ülkede faaliyetler gerçekleştirdiğine dikkati çekti.

Vakıf olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde olduklarını vurgulayan Palakoğlu, “Başkanlığımızla işbirliğimiz; İslâmın asli hüviyetiyle anlaşılmasını ve dünya Müslümanlarının birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasını amaçlamaktadır” dedi.

DİB Yurt dışı Temsilcilikleri ve Dini İdarelerini de desteklediklerini vurgulayan Palakoğlu, ”Ülkelerin içinde bulunduğu durum ve ihtiyaçlara göre; eğitim, kültür, sosyal, dini ve idari alanlarda işbirliğini geliştirmeye yönelik kısa, orta ve uzun vadeli projeler gerçekleştiriyoruz. Başkanlığımızın yurt dışındaki müşavirlik, ataşelik ve koordinatörlükleri ile Müslüman ülkelerin dini idarelerini de destekliyoruz” diye konuştu.

Vakıf olarak Ramazan faaliyetleri ve Kurban programları düzenlediklerini, milletin emanetlerini ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırdıklarını vurgulayan Palakoğlu, önceliği eğitime verdiklerini, eğitim alanındaki faaliyetlerini artırdıklarını kaydetti.

Palakoğlu, “40 yıllık tecrübesiyle eğitime yeni bir anlayış getiren vakfımız; köklü medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek, alanında uzman nesiller yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Yurt dışında 10 ülkede 16 eğitim kurumumuzda 3 bin 324 öğrenci eğitim görmektedir. Bu güne kadar 4 bin 300 öğrencimiz mezun olmuştur. Halen Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinde, ilahiyat, yüksek lisans ve doktora düzeyinde olmak üzere dünyanın 102 ülkesinden toplam 2 bin 410 öğrenci ülkemizde eğitim görmektedir. Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) kapsamında; DİB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Avrupa, Amerika ve Avustralya’da yaşayan gurbetçi ailelerin din eğitimi alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2006 yılında başlayan program kapsamında bu güne kadar 1 bin 70 öğrencinin ilahiyat fakültelerinde eğitim görmelerini sağladık. Halen 725 öğrenci UİP kapsamında öğrenimlerine devam etmektedir. Ayrıca, yurt dışından 2 bin 371 Kur’ân Kursu öğrencisi, bin 683 hizmet içi eğitim kursiyeri ve 97 Dini Yüksek İhtisas Öğrencisini eğitim için yurt dışından getirdik. Eğitim kurumları ve öğrencilerinin bütün masrafları vakfımızca karşılanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Konuk öğrencilerin maddi ve manevi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Kayseri ve Samsun'da 6 adet Eğitim Koordinatörlüğü açtıklarını vurgulayan Palakoğlu, “Konuk öğrenciler ile ülkemizdeki öğrencilerimiz arasında kaynaşmayı sağlamak ve kültürel zenginlikleri paylaşmak, İslam dünyasındaki din eğitimi ve öğretimi konusunda çalışmalar yapmak amacıyla Uluslararası öğrenci sempozyumları düzenliyoruz” dedi.

İsmail Palakoğlu, vakıf olarak Müslümanların birlik mekanları camilerin yapımına da büyük önem verdiklerini vurgulayarak, “1975 yılında Kocatepe Camii tuğlalarına attığı ilk harcın ardından bugüne kadar ülkemizde 3 bin 421, 25 ülkede ise 100’ün üzerinde cami ve eğitim binaları yaptık. 9 ülkede cami inşaatlarımız, 7 ülkede de 16 caminin yer tahsis ve projelendirme işlemleri devam etmektedir. Yurtdışındaki camilerin bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları ile devam eden projeler için 200 milyon dolar kaynak ayrılmıştır” diye konuştu. 

IHA

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.