Pakistan'dan ABD'ye restsert tepki

Pakistan'dan ABD'ye restsert tepki

Pakistan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pakistan'ı hedef alan sözlerinin ardından ABD Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ABD Başkanı Donald Trump’ın dün sosyal medya hesabı üzerinden Pakistan’a yaptığı 'Usame bin Ladin' eleştirisi üzerine harekete geçti. Bakanlık ABD'nin başkent İslamabad'taki maslahatgüzarını bakanlığa çağırdığını duyurdu. Yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Maslahatgüzarı Paul Jones'ı, Pakistan’a yapılan kabul edilemez ve temelsiz iddialara karşı güçlü bir protesto göstermek için Bakanlığa çağırdı" ifadeleri kullanıldı.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda Pakistan'ı hedef alarak, "Pakistan'a artık milyarlarca dolar ödeme yapmayacağız çünkü paramızı alıp bizim için hiçbir şey yapmıyorlar." değerlendirmesinde bulunmuş, bu duruma, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) Usame bin Ladin'i Pakistan'da yakalamasını örnek göstererek, "Elbette ki Usame bin Ladin'i çok daha önce yakalamamız gerekirdi. Dünya Ticaret Merkezi saldırısı öncesinde bu konudan kitabımda bahsettim. (Bill) Clinton şansını kaçırdı. Pakistan'a milyarlarca dolar ödeme yaptık, bize (bin Ladin'in) orada yaşadığını bile söylemediler. Ahmaklar." ifadesini kullanmıştı. 

ABD Başkanı ayrıca bundan sonra ülkesinin "karşılık almadan vermeyeceğini" de kaydetti. 

Trump yönetimi daha önce de Pakistan'a yapılacak maddi yardımı kesmişti. Ocak ayında ABD'den yapılan açıklamada, Pakistan'ın bazı terör örgütleri için güvenli bölge olduğu ve bu örgütlerin Afganistan'da saldırılarda bulunduğu iddia edilmişti.

Bu dönemde de Pakistan'a yapılacak 255 milyon dolarlık askeri yardımın ödemesi durdurulmuştu.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, "Pakistan, Güney Asya'da ABD'nin kritik bir müttefiki." dedi.

Pakistan medyasında yer alan habere göre, kameraların kapalı olduğu basın toplantısında açıklama yapan Manning, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pakistan'ı eleştiren açıklamaları ve Pakistan Başbakanı İmran Han'ın cevabı üzerine yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Pakistan ve ABD'nin bölgede ortak çıkarları olduğunu kaydeden Manning, "Pakistan, Güney Asya'da ABD'nin kritik bir müttefiki. Afganistan'da barışçıl bir çözüm de dahil Güney Asya stratejisi için kritik ve hayati bir önem taşıyor." diye konuştu.

Manning, Trump'ın Pakistan'la ilgili eleştirileri için ise "Ordular arası ilişkilerimizde bir değişiklik yok." ifadelerini kullandı. AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.