Pakistan Katar'a asker gönderiyor

Pakistan Katar'a asker gönderiyor

Körfez'de Katar ile diğer Arap ülkeleri arasında yaşanan diplomatik krizin ardından Türkiye ve Pakistan'dan arka arkaya önemli kararlar geldi.

TBMM'nin Katar'a asker gönderme kararı almasının ardından Pakistan da Katar'a asker göndermek için harekete geçti. Pakistan Katar'a 20 bin asker gönderme kararı için meclise önerge verdi.

Milliyet'in haberine göre kararın TBMM'nin Katar'a asker gönderme kararının ardından gelmesi Pakistan ile Türkiye arasındaki ittifakı yeniden gündeme getirdi.

Suudi Arabistan ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu 9 ülkenin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesi ve Katar'a ambargo uygulama çabasının ardından Türkiye, bölgedeki tansiyonun düşürülmesi için diplomatik girişimler başlattı. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan bölge ülkelerinin liderleri ile görüşerek krizin çözümü için diyalog önerisinde bulundu. Türkiye diğer taraftan ise Katar ile 2014 yılında kararlaştırılan ve 2015'te imzalanan askeri üs anlaşması kapsamında bölgeye asker gönderme kararını TBMM'den geçirdi.

Türkiye'nin ardından Pakistan'da Katar'a 20 bin asker göndererek bölgedeki tansiyonun düşürülmesine destek verecek.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.