Pakistan Dışişleri Bakanı'ndan BM'ye 'Keşmir' mektubu

Pakistan Dışişleri Bakanı'ndan BM'ye 'Keşmir' mektubu

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e, Keşmir'de insan hakları ve insani durumun kötüleştiği uyarısında bulundu.

A+A-

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kureyşi, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet'e Cammu Keşmir'deki duruma ilişkin mektup yazdı.

Mektupta, Hindistan'ın 5 Ağustos'tan bu yana Cammu Keşmir'deki "yasa dışı" ve "tek taraflı" eylemlerinin bağlam ve sonuçlarına vurgu yapıldı.

"Hindistan hükümeti tarafından işgal altında bulunan" Keşmir'deki insan hakları ihlalleriyle ilgili Pakistan'ın derin endişeleri aktarıldı, insan hakları ve insani durumun kötüleştiği uyarısında bulunuldu.

Bölgedeki telekomünikasyon kısıtlamaları ve Keşmirli siyasetçilerin ev hapsinde tutulduğu hatırlatılan mektupta, Hindistan'ın, BM sözleşmesi, ilgili Güvenlik Konseyi kararları, uluslararası hukuk ve kendi yasal taahhütlerini ihlal ettiği ortaya kondu.

Mektupta, BM ve uluslararası toplumun, Hindistan'a "tek taraflı eylemlerini durdurma, sokağa çıkma yasağı ve diğer acımasız tedbirlerini kaldırması" yönünde çağrıda bulunmasının önemine işaret edildi.

Mektubun, BM Güvenlik Konseyi ve üye ülkelerle paylaşılacağı belirtildi.

Yürüyüş çağrısıyla güvenlik önlemleri yeniden artırıldı

Öte yandan Cammu Keşmir'de, Hindistan'ın uyguladığı telekomünikasyon kısıtlamaları, sokağa çıkma yasağı ve gözaltı kararlarını protesto için yürüyüş çağrısı yapıldı.

Eyaletin çeşitli bölgelerinde dağıtılan "Ortak Direniş Liderliği" başlıklı ilanlarda cuma namazı bitiminde bölgedeki BM ofisine yürüme çağrısı sonrası güvenlik önlemleri yeniden artırıldı.

Silahlı, tam teçhizatlı güvenlik kuvvetlerinin, BM ofisinin etrafını kuşattığı ve yürüyüş güzergahına çelik barikatlar kurduğu gözlemlendi.

Bölgede yol, köprü ve kavşaklara yeniden dikenli teller çekildi.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.