Özbek gençler camilere ve imamlara güvenmiyor

Özbek gençler camilere ve imamlara güvenmiyor

Özbekistan'da gençler camilerin İslam'ı öğretmekten ziyade hükümetin istediği fikirlerin yayılmasına hizmet eden yerler olduğuna inanıyor

A+A-

Özbekistan’da gençler, camilerde görev yapan resmi imamlara güvenmiyor ve bu imamların verdiği vaazlar, gençlerde ters tepkiye neden oluyor.

BBC Özbek servisinin haberine göre, Özbekistan’da halk, camilerin İslam dinini öğrenme merkezi değil, tıpkı Sovyet dönemindeki gibi Müslümanları hükümetin istediği yola çağıran siyasi ocaklar olduğuna inanıyor. Özellikle Özbek gençleri bu Cami ve mescit imamlarını Sovyet dönemi "politinformator"larına benzetiyor.
Radyoya ismini açıklamadan konuşan bir Özbek vatandaşı camilerde İslam dininin sadece hükümetin istediği şekilde yorumlandığını, bu da toplumda iyi ve kötü Müslümanlar ayırımını ortaya çıkardığını söyledi.
Bağımsız siyaset uzmanı Zabixulla Saipov ise günümüzde küreselleşme ve sosyal ağların gelişmesinden dolayı özellikle gençlerin alternatif haber kaynaklarını elde ettiğini bildirdi. Ona göre bu durumda hükümetin mescit ve cami imamlarını kendi politikaları için kullanması istenen sonucu vermeyecek. Bu durumda yapılması gereken Özbekistan’da sağlam fikirlerin ortaya konulmasını sağlayacak reformların gerçekleştirilmesi.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.